| HagiuNicoleta a întrebat:

Salut de curand am instalat centrala pe gaz cu rezervor de 2750 l locuiesc la tara am alimentat rezervorul cu 1200l a functionat centrala in octombrie a pornit cum fac sa imi dau seama cat gaz am consumat ceasul de verificare gaz arata 55 daca pot discuta cu cineva

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Adica ai rezervor de GPL, banui, pentru ca exprimarea ta suna a altceva laughing
Cum iti dai seama cit consuma? Daca ai contor la acea instalatie, citesti din ziua X astepti 30 de zile, citesti iar, faci socoteala si vezi cit ai consumat.
Centrala pe gaz n-are a face cu instalatia GPL, eu asa cred, pentru ca nu sunt centrale care vin cu rezervoare de gaz si de mii de litri corect?

Instalatia GPL ai facut-o separart, aia poti folosi si la aragaze si alte aparate care consuma gaz, acum tiai pus centrala si vrei sa stii cit consuma.

Daca instalatia ce spui aia GPL are ceas, manometru ce o avea, trebui sa stii exact ce fel de ceas este.
Ceasul care tu nu stii ce este, spui arata 55, dar nu spui ce sunt aia 55.
Ar putea fi ceas de presiune, ceas de masurare a consumului sau de care ceasuri or mai fi de timp etc. Fa o poza si apoi pune aici sa vedem si o sa stii ce ceas ai si ce masoara.

Ori undeva pe ceasul ala in interior spune ceva, sigur nu sunt doar cifre, undeva spune si psi, bari, ori mc, ori ce scrie, tu baga tot pe aici si se gaseste careva sa iti spuna ce ceas ar fi, ce ai tu acolo la acea instalatie.

Chiar de ar fi ceas de masurare a consumului, 55 nu iti spune nimic daca nu ai notat cifrele cand ai dat drumul la centrala.
De asemenea daca mai folosesti si aragaze si alte aparate care consuma gaz de acolo, nu poti avea clar un consum doar al centralei.
Asa ca fa poza, ne arati, afli ce ceas ai tu acolo la acea instalatie gpl, dar fa poze la toate ceasurile ce le ai acolo, asta daca instalatia are mai multe ceasuri.
Daca nu ai contor de masurare a consumului, eu asa cred ca nu ai, va trebui tu sa iti cumperi un contor si sa pui la teava de gaz acolo aproape de centrala, deci intre acel furtun si centrala daca pui un contor de gaz ce masoara consumul, vei stii zi de zi, lunar, sau cum doresti tu ce consum ai la centrala ta.