| kalibru7 a întrebat:

Salut, lume buna, am si eu cateva întrebări pentru persoanele din Franța, am tot cautat pe net solutii, dar nimic concret.
Eu impreuna cu sotia lucram la butic in Franta la feturi sau cum se zice pe românește circuri sau parcuri de distracție, cum vreti voi sa ziceti problema ar fi in felul urmator. Noi suntem plătiți cash, cum pot sa fac ca sa imi pun bani pe card? Am cont facut la banca Transilvania si la Monese, o solutie am gasit pe net este sa fac cont la nikel si sa-i depun prin un automat. Chestia e ca plătesc 2 la suta comision cand depun si dupa o sa platesc si cand o sa-i transfer pe cardul de Romania iar cand o sa vreau sa-i scot in tara probabil iar comision dacă cunoaște cineva o alternativa as fi foarte recunoscător exceptand faptul sa-mi faca patronu transfer direct in cont. Noi avem contract cu 800 de euro pe luna si in plus de asta l-am rugat deja dar il cam doare in paispe, mi-a zis ca nu poate, desi putea sa se duca la banca sa faca cerere si lunar sa se transfere automat in conturile mele, suma de... Dar ii muiog si nu vrea alternative daca sunt, multumesc mult.

6 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Poti sa iti faci card on-line si iti vine prin posta
MONESE
peste tot pe planeta
eu mi-am facut card monese on-line si mi-a venit in cutia de posta

| mihai69 a răspuns:

Dacă pricep bine ce întrebi tu, este cum să faci să bagi banii tăi (ca$h), într-un cont bancar.
E relativ simplu: mergi la o bancă de acolo și-ți deschizi un cont!
https://selectra.info/......n-resident
Se pare că opțiunea cea mai bună ar fi HSBC. Succes!

| mihai69 a răspuns (pentru RxTx):

Și pe unde bagi banii în el, dacă ai doar ca$h?!? Omul ce a întrebat nu prea le are nici cu băncile, nici cu franceza prea bine mă tem... Și ce e mai important, NU are un cont bancar în care să poată depune bani.

| kalibru7 explică (pentru RxTx):

Am si eu monese am specificat asta problema e cum fac sa ajunga chasu pe el fara comision prea mare

| kalibru7 explică (pentru mihai69):

Hsbc pare chiar o soluție foarte buna 134e pe an taxele, retrageri la bancomat foarte bune, dar nu am gasit nimic in legatura cu transferurile online internațional c-am ce comision ar avea acolo
Oricum mulțumesc mult pentru raspuns

| RxTx a răspuns (pentru mihai69):

Ii trimiți cu trăsura poștei la adresa exista mai multe posibilități ii dai banii fizici cuiva care are deja monese si iti face el transport
Eu cred ca in tarile mai civilizate se poate pune bani prin orice bancomat
Te duci la munca îți dau ăia salariu si tu in loc sa iri cheltuiești salariul cheltuiești aceeași suma din banii pe care ii ai deja in buzunar
Si este tot una ca si cand ai fi pus salariul pe acel card