Eu spun ca ajunge, dar depinde si ce alimente cumperi, daca iti faci mancare singur iesi si mai ieftin, parerea mea
https://ro.scribd.com/......e-Practice
Cu 400 de lei pe luna mananci minimalist, dar ok.
Asta cu conditia sa fie mancare gatita, ca daca esti afon in ale bucatariei, te costa mai mult, si mananci doar uscaturi.
Eu nu am calculat, deoarece îmi produc unele alimente in gradina. Dar tot cheltuiesc. Doar pâinea si apa plata ma costa in jur de 100 lei/luna.
400 de lei sunt cam la limita, dar se poate. Cu cat sunt mai multe persoane cu atat este mai ieftin.
Daca stai singur experimentezi, eu am avut perioade cand am reusit sa trec si cu 200 de lei/luna, mancand ce-i drept mai putin, dar gatit si sanatos. Am avut noroc ca oriunde am fost am avut cantina in oras, cu 15 lei mananci un meniu complet, si te scapa de griji si dezastru in bucatarie.
Da, sunt suficienti pentru o persoana care mananca normal nu ca haplea si daca iti gatesti tot in casa si nu cumperi semipreparate si mezeluri. Din 400 lei iti iei carne, peste, legume, fructe, lactate, oua.
Adica 13 lei pe zi?
la 3 mese inseamna 4, 4 lei la masa.
De murit de foame nu mori.Dar nici obez ni o sa te faci.
Nu cred ca iti ajung 400 lei pe luna. Bine, poti manca doar cartofi sau orez dar nu cred isi doreste cineva asta...
O masă costă aproximativ 15 lei.
Trei mese pe zi= 45 lei.
30 zile x 45 lei= 1350 lei mâncarea/lună pentru o singură persoană.
Daca faci un pic foametea si spre exemplu la micul dejun bagi doar paine cu ceai si carne odata la 3-4 zile poate iti ajunge
Cu 400 faci foamea
Depinde, eu de exemplu investesc foarte mult in mancare de calitate.
Vreo 1200 ma duce doar carnea, un piept intreg si pastravul zilnic. Daca mai pun cascavalul, untul, fructele, legumele, laptele si cerealele depasesc lejer 1500.
Ce fel de piine si ce fel de apa plata pentru doar 100 RON? Daca bei regulamentar 2 litri de apa plata pe zi (sa zicem ca gatesti cu aia de la robinet), ai deja ~65 RON lunar doar apa. Maninci franzele de-alea infecte de 1 leu si vreo 50 de bani?
Hai sa nu exageram. Un ou fiert, 2-3 felii de telemea, un castravete/rosie/ceapa, o felie de piine cu unt/miere/gem si un ceai te costa 15 RON acasa?
Consum pâine neagră la prețul de 4 lei/900 gr.Si apa plata la prețul de 3 lei/ bidon de 5 litri. Uneori depășesc 100 lei, când sunt nevoita sa cumpăr la prețul de 5lei / bidon. Menționez ca si gătesc cu apa plata. Insa gătesc mai rar, consumând in sezonul in care am in gradina mai mult crudități. Iar când gătesc ma axez pe mâncărurile scăzute si mai puțin pe supe/ciorbe.Dar la venitul meu mi se pare mult si acei aproximativ 100 lei/luna.
Ce apa plata e aia la 3 lei bidonul? Hint: cu o cana filtranta iesi mai bine, eventual filtru cu cel putin doua stagii de montat sub chiuveta. Si piinea e la un pret excelent. Despre ce zona/localitate discutam aici? Eu o piine neagra cum trebuie de ~900 gr sub 7 lei nu vad...
Iar mie mi se par scumpe si pâinea,si apa. Apa plata " La Vita" si pâine neagra dar nu integrala, ci din faina alba + tarate. Dar este sănătoasă, comparativ cu pâinea alba. Apa de la robinet nu e sanatoasa, eu o folosesc doar la spălat si la udat in gradina. Apa din fântani nu este potabila, conține mult calcar, nitriți, nitrați si chiar si E - coli. Apa plata Carpatina se vinde la 5 sau 5, 5 lei/ bidon de 5 litri. Asta la noi la tara. La oraș ambele sun mai ieftine. Respectiv cu o treime, luate de la angro.
CE ORAS? Mie de ceva vreme mi se par absolut toate ridicol de scumpe si preturile cresc de la o zi la alta. Deh, prea multi bani pe piata, sa le stea in git maririle salariale nemeritate imbecililor care le-au primit - ma refer la functionari in special, cu medicii nu am nimic, multi dintre ei isi merita banii. La fel cum multi dintre ei merita impuscati...
Daca vorbim de București, cred ca 600 sunt un minim. Si in banii astia mananci acasă, mancare diversificată dar nu foarte sofisticată.
Daca vrei doar sa supraviețuiești cu piere, orez, paste, oua atunci cred ca poti sa reduci la 400 lei
raduorer11 întreabă: