| kavasaki99 a întrebat:

Salut prieteni eu si fratele meu dispunem de o suma de 10.000 de euro vrem sa investim in ceva din care să scoatem profit in ce ne sugerati sa investim? ceva sigur! mulțumesc!

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nici o mașină bună nu poți lua pe banii ăștia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O cota de 1.50.

| CatalinMnd a răspuns:

Ei bine, poti investii intr-un stand, si sa vinzi covrigi calzi / sandwich-uri / sucuri.
Funda?

| HTH a răspuns:

Nici sa nu te gandesti la pariuri.
Eu cu 10.000 de euro, as mai strange 90.000 si mi-as luat o Tesla laughing
Lasand gluma la o parte, incearca sa te consulti cu cineva competent. Te intereseaza parerile copiilor de pe aici?

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Faceti-va un srl-d, faceti un plan cu ceea ce doriti sa faceti mai departe si daca angajati 2 persoane pe contract de 3 ani primiti de la stat 10000euro+ 75% din platile la stat pentru angajati platite de stat

| Sonic2070 a răspuns:

Sunt Antreprenori de succes in tara la noi care ar fi bucurosi sa te ajute sau sa iti dea un sfat, sunt bloguri care se axaeaza pe tema asta, totu e din incheietura!

| Annamaria21 a răspuns:

Un coafor, toata lumea se penseaza, tunde, niciodata nu o sa "moara" chestia asta, eu asta vreau sa fac pe viitor, acum depinde de tine daca iti place sau nu afacerea asta

Bula
| Bula a răspuns:

Daca va pricepeti in vreo meserie, va propun sa investiti JUMATATE din suma in SCULE bune, rezistente, pe care sa le folositi la lucrari.
De exemplu, in constructii as cumpara o mica schela usoara, un malaxor, masina de gaurit de marime medie + mare, masina de filetat, masina de slefuit, aparat de taiat faiante cu diamant, etc.

Celalalta jumatate trebuie pastrata pentru cheltuieli curente, circulante, care se vor recupera din lucrari.

In orice domeniu, idea este identica: jumatate investit in dotare cu echipamente si scule bune, necesare aproape in permanenta, iar restul banilor tinute de rezerva.

| kavasaki99 explică (pentru RaduMihaiRadu):

Mi se pare interesant imi poti da mai multe informatii?

| RaduMihaiRadu a răspuns (pentru kavasaki99):

Bine inteles. Daca iti faci pentru prima data in viata ta o firma, statul te ajuta. Stabilesti ceea ce vrei sa faci si incepi sa faci actele. Iti vei face un SRL-D. Acel D vine de la "debutant". Ca sa-ti faci firma va dura doar 3 zile sa primesti certificatul de inmatriculare al firmei (fata de 15 la srl). Se considera ca nu iti poti permite o chirie sau o incaperea in care sa.ti desfasori activitatea, asa ca poti face un contract de comodat cu parintii sau unde stai tu. Acest srl-d dureaza 3 ani. In 3 ani iti poti pune afacerea pe picioare si dupa acest timp afacerea ta va deveni SRL simplu.
Daca planul tau de activitate este unul foarte bine pus la punct si creezi 2 locuri de munca poti castiga o suventie in valoare de 10000€ si 75% din plata pentru contractul de munca al angajatiilor acoperit de stat. Tu spui ca vrei sa incepi cu fratele tau, asa ca trebuie sa mai angajezi pe cineva, de preferat din afara familiei ca nu se considere cine stie ce.
Cred ca poti gasi si pe internet sau la un ghiseu de informatii de la Finante asta. Sper ca ti-am facut o introducere buna