| Alexandru9971 a întrebat:

Salut! Recent am trecut in clasa a 8-a, cand n-aveam ce face m-am gandit cum ar arata viitorul meu, poate ca la 14 ani...e cam mult sa gandesc pana acolo si mi-am pus prima intrebare.
1-cum sa fac bani relativ multi in scurt timp si LEGAL?
2-facultatea ma ajuta aici? Eu as vrea sa urmez un profil de filologie apoi sa dau la facultatea de inginerie >mecanic=programator c.n.c.
3-sa imi fac firma SRL? Probabil sa iti faci o firma trebuie sa ai 2-3 oameni de incredere, care stiu ce este o firma SRL si sa nu aiba pretentii la bani(de inceput) dar persoane de genul nu sunt.
4-colaborarea cu o persoana juridica sau cu o persoana fizica? La persoana juridica cel mai probabil va fi greu, trebuie sa trag 75%/100%, la persoana fizica e si mai greu, firma se pune usor pe ''picioare'' si la un moment dat incepe sa se duca spre faliment, aici vor rezulta certuri si poate ceva si mai si.
Gandesc departe la varsta mea, nu? Stiu, stiu, dar imi doresc un viitor cel putin modest. Astept pareri si din partea dvs. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

1.Bani multi, într-un timp scurt și LEGALI...hmmm,suna a miraj (asta daca nu îți ajuți vecinii la activități solicitante)
In primul rând,ca sa faci bani multi,trebuie sa muncești mult, ca sa ii faci într-un timp scurt (depinde ce înseamnă scurt la tine) e aproape imposibil, iar legal, doar muncind.
Scheme, influencerisme de 2 lei sau alte activați sunt cam imposibile daca nu ai și pe cineva care sa te promoveze.
Deci, sa ne înțelegem, la 14 ani ai tai nu poți face mare lucru, deocamdată.
Îți recomand totuși să pui mâna pe carte, sa iei bursa la liceu și 450+ce bursa vei mai lua, eu cred că sunt îndeajuns pentru un puști de 15 ani.
Deocamdată cartea este singura ta salvare în acest sens, asta daca nu ai niste vecini miliardari care aruncă cu bani și-n mâțelaughing
2.Te-ar putea ajuta, însă dacă tu vrei chestii care implica mate, sa știi că din a XI-a la filo pa mate.
Nu mai bine ai incerca la mate info sau științe ale naturii? Va fi mai greu, însă vei mai scuti niste bani de meditații(pentru că dacă te duci pe filo și vrei inginerie ai nevoie de fizică și mate, mai ales și pentru a putea intra in tainele acestor două materii ai nevoie de o oarecare baza)
3.La 15 ani nu ai nevoie de nimic, nici PFA nici SRL, nu mai vorbim de SA sau SC.
Pune mâna și învață carte daca ai nevoie de bani și se rezolva.
450+alte burse+alocația sunt de ajuns, părinții îți plătesc toate tu doar fa-i mândri.Meritawinking
4.Gandesti prea departe,vezi sa nu o dai in anxietate!
Vezi ca ai examenul la vară, lasă SRL-urile și învață pentru examen, astfel de probleme nu-s pentru vârsta ta.
După ce iei bacul discutam happy
Hai, lasă gândurile astea foarte îndepărtate, focusează-te pe prezent și lupta cu "micile" obstacole.
Așa cum zicea și Confucius "Omul care mută un munte începe prin a căra pietre mici.","Viața este foarte simplă, dar noi insistăm să o complicăm." si acesta Dacă gândești în termen de un an, plantează o sămânţă; dacă gândești în termen de zece ani, plantează copaci; dacă gândești în termen de o sută de ani, învaţă oamenii."
Bafta multa!
Fundiță?big grin

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E tristut sa vad ca ai cazut si tu in ispita mentalitatii de influenceri sau speakeri motivationali si cum s-o mai intitula unii, care se tot vehiculeaza pe ecrane: bani multi facuti in timp putin.Nu asa functioneaza viata.Mai este si o vorba care zice ca banii pe aia vin, pe aia se duc (n-am folosit cuvantul in sine, care e *beep*).Nu e degeaba vorba, sa stii. laughing

Apoi, nu e chiar inspirat sa mergi pe filologie la liceu, ca apoi sa alegi o universitate tehnica, implicit o facultate care necesita o baza de cunostinte in domeniu real (baza care incepe sau ar trebui sa inceapa la liceu). Despre raspunsul la celelalte curiozitati te poti informa dupa ce dai bacul si esti major, nu are sens sa iti bati capul acum.E oricum de laudat ca te interesezi, ar fi grozav daca mai multi adolescenti ar face la fel.Succes la scoala!

Răspuns utilizator avertizat
| DWAtri a răspuns:

Bună! E minunat să vezi că îți faci griji și că te gândești la viitorul tău financiar chiar de la o vârstă fragedă. Iată câteva răspunsuri la întrebările tale:

1. Cum să faci bani relativ mulți într-un timp scurt și legal: Este important să ai în vedere că nu există soluții rapide și ușoare pentru a face bani într-un timp scurt și legal. Cel mai important este să te concentrezi pe a-ți dezvolta abilitățile și pasiunile tale și să cauți oportunități în acel domeniu. Poți găsi diverse metode legale pentru a face bani, cum ar fi mici afaceri, freelanceriat sau chiar câștigând competiții, dar acestea necesită efort, dedicare și timp.

2. Rolul facultății în câștigarea de bani: O facultate poate juca un rol important în viitorul tău financiar, deoarece îți poate oferi cunoștințe și abilități valoroase care te pot ajuta să obții un loc de muncă mai bine plătit și să ai mai multe oportunități în cariera ta. Filologia și ingineria mecanică / programarea CNC sunt profiluri diferite, dar ambele pot oferi oportunități de angajare bune.

3. Deschiderea unei firme SRL: Deschiderea unei firme SRL poate fi o opțiune în viitor, dar implică responsabilități și riscuri semnificative. Este important să ai o idee clară despre ceea ce vrei să faci și să studiezi piața înainte de a lua această decizie. Nu este neapărat necesar să ai 2-3 oameni de încredere pentru a-ți deschide o firmă SRL, dar este important să ai resursele financiare și know-how-ul necesar pentru a o gestiona cu succes.

4. Colaborarea cu o persoană juridică sau fizică: Colaborarea cu o persoană juridică sau fizică poate fi o modalitate de a-ți începe afacerea și de a-ți dezvolta experiența. Fiecare opțiune are avantaje și dezavantaje, iar alegerea depinde de contextul specific și obiectivele tale.

Nu este niciodată prea devreme să începi să gândești la viitorul tău și să îți setezi obiective pentru a avea un viitor financiar mai bun. Asigură-te că îți urmezi pasiunile și că iei decizii informate pe baza intereselor tale și a capacităților tale. Nu uita să cauți sfaturi și sprijin din partea adulților din jurul tău, cum ar fi părinții, profesorii sau consilierii școlari. Mult succes în căutarea ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il intrebi tu pentru mine pe @alexxxxxxxxxxxxzzzzz ca mi e mi-a dat ignore, cati bani a facut el din yooutube pana acum daca e asa simplu si usor? Nu de alta da se lauda de vreo 2 ani pe aici cu asta. Niciodata nu a raspuns la intrebare, dar sfaturi la altii da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. facand ceva bine, fiind foarte bun la ceva.
2. normal ca te ajuta si facultatea, totul tine iarasi la ce domeniu te pricepi tu. Poate face foarte multi bani din medicina, arhitectura la fel cum poti faci si din pus gresie, programare sau instalatii.
3. sa iti faci srl doar asa ca sa ai srl sau chiar ai o idee de afaceri buna?