De fel in ro nu se practica asa mult munca de acasa, cine o face are studii superioare sau e bagat pe fir
Daca stii engleza poti sa gasesti job-uri din alte tari gen customer suport, sunt multe site-uri unde poti sa cauti. Dar nu iti imagina ca daca e job remote poti sa-ti faci programul cum vrei tu, tot trebuie sa il respecti. Daca vrei program flexibil ori te bagi la oriflame, farmasi etc si castigi 2 lei ori esti foarte desteapta si lucrezi in it sau traduceri, ceva de genul.
Dar sa stii ca am vazut anunturi din Romania cu job-uri remote, majoritatea presupuneau sa stii o limba straina. Uita-te pe grupurile de job-uri de pe Facebook
Fiverr / Upwork / Peopleperhour si mai sunt multe altele unde poti gasi joburi online full time sau part time sau project based.
Depinde în mare măsură de ce studii ai, joburi s-ar găsi remote, dar majoritatea necesită un nivel avansat al limbii engleze.
Poți încerca să faci transcrieri, eu mai fac un ban în plus când îmi permite timpul pe www.workshop.castingwords.com în afară de traducerile care îmi ocupă majoritatea timpului, ai putea încerca și cu așa ceva dar îți trebuie studii superioare cu care să dovedești că poți face față nivelului de lucru.
Pe site-ul de transcrieri de mai sus însă e destul de simplu de intrat, nu îți trebuie test de intrare după câte țin minte însă îți recomand să citești cu atenție toate ghidurile și să le respecți cu strictețe pentru că cei care se ocupă cu controlul calității sunt foarte stricți și la 2 sau 3 joburi greșite ești suspendat/ă definitiv de pe site.
Da, m-am gândit și eu ca nu e o opțiune prea buna, sincer. Mai ales ca fetița mea sta lipita de mine ca un scai toată ziua? o sa ma uit puțin pe site-urile date de dvs. Mulțumesc frumos