| AlexxSB a întrebat:

am nevoie de niste sfaturi de la voi. Am 1800 lei si as vrea sa ii investesc in ceva rezonabil, care sa imi aduca un profit de ~ 500 lei. Toata suma odata sau chiar si mai putin, important este sa recuperez banii si sa am si un profit decent. Dati-mi niste idei, multumesc!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti ce stii tu sa faci foarte foarte bine. Ca o investitie sa aduca profit, trebuie sa fi cat mai bun in domeniul respectiv. Alege ceva la care te pricepifoarte bine, in detaliu si la un nivel mult mai bun decat majoritatea oamenilor.
In al doilea rand, un profit rezonabil e de cam 7-8% pe an, adica la suma ta 130-150 de lei. Un profit exceptional, daca esti foarte foarte bun in domeniu poate ajunge sa zicem 12% pe an. Nu cred ca vei gasi o investitie cu un profit atat de mare si, daca iti ofera cineva, sa ai grija sa nu fie o escrocherie.

| AlexxSB explică (pentru Brigaela):

De stiut, stiu multe lucruri insa la nivel mediu, nu profesional astfel incat sa scot bani multi din asta. Ma pricep la reparat diverse lucruri, inventat, improvizat. 150 lei pe an profit pe an e mai mult decat putin, numa sa vand bratari suede pot face banii aia. Intentia mea era sau cumpar lucruri ieftine (am de unde) si sa le revand insa nu stiu exact ce se cauta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru AlexxSB):

Asta nu e o investitie, este o bisnita si e ilegala daca nu platesti impozite. Iar daca platesti impozite si TVA, castigul va fi minim.
parerea mea e ca ar trebui sa investesti atunci in educatia ta, in a invata ceva exceptional de bine. Va fi foarte profitabil pe termen mediu si lung.

| KodrutZ a răspuns:

1. O vaca de rasa iei cu vreo 2500 daca ai mare noroc. Totul e sa ai unde sa o cresti la tara si cine sa aiba grija de ea. Paste libera, produce vreo 15-20 de litri de lapte pe zi. 15X2=30 RONX30=900 RON pe luna din lapte. O amortizezi in maxim 5 luni (presupun ca mai consumi si tu din laptele ala, mai dai ceva si cui are grija de ea), dupa aia e profit pur.
2. Investeste in niste cursuri de calificare pentru tine. Ospatar/bucatar ceva. Foarte utile pe termen mediu-lung, poate nu vei vedea profituri imediate.

| crytical a răspuns:

Ok uite aici. Intra pe casapariurilor.ro, si poti pune bani pe 1 sg echipa sau mai multe. De ex pui 50 lei pe 1 echipa castigi 100. Eu cu 10 lei am ajuns la 700. Daca vrei sa pui, iti zic eu ce meciuri sa joci maine pentru a castiga cei 500 de lei, probabil cu 50 de lei.

| IsabelaIssa a răspuns:

Investeste in tine, ca in timp sa poti produce mai multi bani.