| cheiemarian a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare pentru cei care lucrează în domeniul transporturilor ( pe tir), am 19 ani am categoria B urmează să fac C+E, apoi ce tara îmi recomandați pentru încep ce atestate am nevoie (cum funcționează), vreau să aflu cat mai multe despre meseria asta, din păcate nu am BAC și nu vreau să încerc să îl mai dau. Va rog lăsați orice sfaturi folositoare mai jos, ce atestate am nevoie, cate ore se lucrează, ce salarii sunt, ce tara să aleg, program de dimineață până seara sau dormit în cabina orice sfat contează, mulțumesc pentru timpul acordat tuturor.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit ca nu te angajeaza nimeni pe tir in strainatate, daca nu ai macar 3-4 ani de vechime.
Legea s-a modificat in tara, pentru soferi, dar nu si in strainatate si sincera sa fiu nici companiile romanesti nu vor angaja un incepator sa le conduca tirurile cu marfa, de multe mii si sute de mii de euro.

| relian a răspuns:

Sunt firme romanesti care accepta orice soferi, chiar fara experienta.
Lucreaza, sau au lucrat si ceva rude de alea mele din RO, in Franta e firma ce zic, fac transporturi Franta -UK cel mai des, apoi si ceva cu Belgia si pe acolo prin jur.Firma este romaneasca, nu trebuie sa stii englez nici un cuvint.
Ce vad pe la ei si ce miau si spus, maninci pe unde doresti, dar ei isi preparau ei pe linga masina mincaruri, dormit in UK nu stiu, dar in Franta au un garaj, unde trag si acolo dorm, deci dorm in pat, nu in masina, dar mai dormi si in masina daca te prinde noaptea stiu si eu pe drum.

Ce atesteate ai nevoie? Intrebi la firma respectiva, eu nu stiu acum sa iti spun cum se numeste, dar as putea sa intreb.
Salariile is bune, din ce spuneau, peste 2 mii de euro, plus salar si in RO in lei, nu stiu exact, desi mi-au spus cindva, am uitat, nu am fost curios ce banii fac ei.
Nu te lua dupa tanti Violeta, nu stie saraca ce vorbeste laughing

| sweetys a răspuns:

Atestat marfa sigur iti trebuie, cel mai recomandat sa lucrezi pentru inceput pe bena sau prelata, pe silo este destul de greu/ complicat mai ales la inceput. Incearca sa lucrezi cateva luni in tara sa te obisnuiesti cu gabaritul cu programul de lucru si cu perioadele de dormit in cabina si daca ai un prieten poti sa lucrezi in echipaj, poti invata multe. Daca stai cat de cat bine pe engleza te poti angaja in orice tara ( Germania, Italia, Olanda, Spania etc.). Invata si nu te baza pe plesneală la probele teoretice, legile in afara sunt destul de stricte mai ales cu viteza, alcoolul, cantarul si programul, prin urmare trebuie sa stii cat sa incarci, cat sa conduci si sa pui piciorul in prag fiindca in joc este meseria ta. Sunt firme care angajeaza si incepatori.
Si cel mai important, sa te bucuri de experienta. Drumuri bune!