| 1mp3r4t0r3 a întrebat:

Salut TPU. Anul acesta am început facultatea si am decis sa ma mut de acasă cu aceasta ocazie. Eu fiind din Suceava, am ales sa fac facultatea la Timișoara. Ai mei ma susțin 100% în ceea ce privește orice cheltuiala cu chirie,etc. Problema e ca eu, și maicamea dealtfel, am vrea sa luam un credit pentru achiziționarea unei garsoniere, pentru ca banii pe care i-am da oricum unui propietar pe chirie în fiecare luna, sa I dam la banca,si in acest fel, după ce termin facultatea sa preiau eu acest credit. Sigur ca nu am nicio pretenție sa am casa pe numele meu, nu ma intereseaza asta. Doar vreau sa pornesc în viata cu un avantaj. O locuință proprie, fără sa depind de vreun propietar sau ceva, fiindca am făcut un calcul, si rezulta ca 5 ani cât voi face facultatea, s-ar strânge undeva la 15.000 de euro doar chiria. Ei bine, cu toate ca maicamea chiar își dorește sa facă acest credit, fiind bineînțeles salariata pe perioada nedeterminata,fiind căsătorită cu taicamiu, nu poate face acest lucru fără acordul lui, conform celor de la banca. Și problema este ca taicamiu nu vrea sub nicio forma acest lucru, chiar dacă de-asemenea, este angajat și oricum ar da bani pe chirie. Pur și simplu nu vrea. Exista o modalitate de a face acest credit ( 55.000€ ) fără el? Dacă da, cum și în ce condiții? Multumesc anticipat
PS : Răspundeți doar dacă știți și vreți sa ajutați. Daca nu, treceti peste. intrebarea este simpla, iar alte comentarii în afara subiectului sunt nule și neavenite și le voi ignora.

6 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Asteapta sa vezi mai intai daca treci de primul an, si dupa aceea decizi.

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Poate e pe lângă subiect deși nu cred, dar dacă ai întrebat la banca și ți-au spus ca trebuie sa fie și tatăl tău de acord nu cred ca exista vreo portita oricât ți-ai dori.

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru PaulaPaulayt1):

Asta e și ideea. Poate exista o portiță legala. Eu m-am documentat cât am putut. Alții poate sunt mai informații decât mine și ma pot sfătui.

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru PaulaPaulayt1):

Se mai poate face contract prenupțial, adica un contract prin care ai mei renunță în mod reciproc la orice pretenții fata de orice bun dobândit în timpul căsniciei, iar astfel, maicamea ar putea sa facă acest credit. Dar iarăși, taicamiu nu vrea nici acest lucru. E mai complicat

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru 1mp3r4t0r3):

Sper sa îți poată răspunde cineva în caz ca mai exista vreo cale dar de obicei banca e cea mai în măsura sa îți zică ce e posibil și ce nu și ți-au dat deja răspunsurile. Și probabil știi ca nimic nu îl poate convinge pe tatal tău, dacă ar face acel contract probabil ar apărea și certuri, poate deja au apărut. Eu sper ca nu, nu e în regula ca el sa nu te ajute dar na, înțeleg ca poate are motivele lui. Îmi dau seama ca îți dorești foarte mult asta însă dacă nu ai și susținerea lui mai bine faci și un plan B.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tu ti-ai ales facultatea la celalalt capat de tara doar ca sa pleci de acasa?
Fain, vrei sa fii independenta.
Nu ai incheiat nici macar primul semestru, nu ai trecut prima sesiune de examene, nu stii daca iti place facultatea asta.
Eu cred ca tatal tau are dreptate. Te pripesti.
Termina tu primul semestru, vezi cu ce se mananca viata de student, pe urma poti purta discutia asta cu ambii parinti.

55 000 de euro este un credit pe viata. Poate fi acordat unui tanar, dar nu cuiva aproape de pensie. Banca are nevoie de garantii ca isi poate recupera banii. De aceea exista conditia asta, ca ambii parinti sa ia creditul.

55 000 de euro pentru o garsoniera este foarte foarte mult.
Poate te orientezi spre ceva mai accesibil.

Ce solutii exista?
Tu poti lua un credit StudentInvest in valoare de max 75 000 lei. Asta inseamna cam 15 000 de euro.
Mama ta poate lua un credit de nevoi personale.
Iar cu suma celor 2 credite, iti poti cumpara ceva pe numele tau.