| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa cer o mica opinie si din partea comunitatii legat de micile afaceri.As vrea sa imi deschid o afacere care sa imi asigure un profit de 450-500 de euro pe luna.Am un buget de maxim 5000 de euro.Doresc idei.De mentionat ar fi faptul ca nu locuiesc intr-o zona cu deschidere comerciala "wow",este o localitate mica deci oportunitatea de magazin de orice fel pica (am mai avut,nu a mers).Eu unul ma gandeam la dezmembrarile de masini. Ofer funda, Multumesc!

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E prea mica suma de 5000 de euro ca sa poti incepe o afacere din care sa iasa 500 de euro/luna.
Ca unii au pornit de la o guma de mestecat este altceva. Cum ai zis nu ai vad comercial nu ai nimic.
Sa vedem ceilalti ce idei au.

| Digikey a răspuns:

Alti au capital de 50.000 Euro si abia daca scot 500 profit.
O idee buna valoreaza mai mult decat capitalul initial.Un vecin de-al meu a inceput o activitate de dezmembrari si dupa 10 luni a inchis-o.Inca mai are vreo 10 masini prin curte.
Tipul lucrase in trecut la un centru de dezmembrari, se pricepea destul de bine la masini dar ceva nu a functionat.A incercat si online dar piata este cumva plina.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Digikey):

Nu ma intereseaza de altii cu capital de 50k euro care nu-s in stare sa scoata un salariu de la MC pe lunawinking Este un exemplu foarte prost.Dar iti multumesc pentru exemplul oferit pe partea de dezmembrari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de mică e localitatea? Cât de departe este de un oraș mare? Începe cu un studiu de piață, întreabă pe oameni ce le lipsește.

| andreimpwr a răspuns:

Dacă nu ai zona buna poți investi și 20 de mii laughing ca tot nu faci nimic. Închiriază ceva pe la oraș, ceea ce merge in zilele noastre este treaba cu tehnologia. Ar putea merge un amanet, însoțit de un service in același timp, vinzi cumperi, repari telefoane. Poți face un curs pentru a învața sa le repari, ca stii cum e, dacă nu ai putina cunoștința in ceea ce faci, nu merge...și totuși 5000 nu stiu dacă ajung. Ar mai merge o sala mica de jocuri video, gen X-Box, PlayStation.Îți cumperi câteva console, televizoare..jocuri ceva, poți oferi clienților diferite băuturi popcorn prostii de astea. La începutul unei afaceri conteaza fiecare ban in plus. Chestia importantă e sa nu dai înapoi ca unu și altul îți zice ca aia nu merge, ca aia e nu stiu cum. Risca in ceva in care te pricepi, dacă nu risti nu câștigi, dar cel mai important, adaptează-te cerințelor din zilele de azi. Mult spor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea să îți deschizi o covrigărie/patiserie gen Luca &Matei. Dar să fie cât mai aproape de un liceu sau o facultate. Studenții/elevii în general își cumpără de mâncare dacă au așa ceva în zonă, deci nu ai cum să dai faliment cu o afacere de genul. Dacă pe lângă pateuri, covrigi, sendvișuri și felii de pizza mai vinzi și cafea, o să ai vânzare garantat.
Eu am o grămadă de din astea în zona facultății, și la Luca este în fiecare zi ditamai coada, de zici că s-ar da pe gratis. laughing

| Daniel323 a răspuns:

Cu 5000 nu faci nimic.
Iti cumperi un jaf de masina si astepti salariul ca sa o inmatriculezi sau sa-i cumperi motorina.

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta implica munca, trezit devreme, chestii de care nu pare interesat afaceristul nostru.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Digikey):

''Prietene'' pe langa faptul ca tu nu ma cunosti pe mine si comentezi doar aiurea pari si foarte hotarat pe negativism.''NU se poate face/NU exista, altii nu au facut cu 50k, altii au incercat si nu le-a mers etc''. Mergi la un psiholog! De la mine alt comentariu nu mai vezi ca si asa imi pierd timpul explicand unui copil, iar daca ai peste 18 ani tot cat un copil judeci.

| Digikey a răspuns (pentru siriusblack98):

Furnizez un anumit tip de servicii pentru un anumit tip de firme si le stiu situatia financiara.Ii vad cum se zbat cate 12 ore pe zi, cu zeci de mii de euro investiti si sunt artisti in domeniul lor. Unii dintre ei au accesat si fonduri europene.
O sa pierzi cei 5000 intr-o saptamana sau cateva luni, dar profit 500 nu o sa scoti in veci.
Sunt doar realist.S-a dus vremea cand orice afacere mergea.
La cat esti de coltos o sa-ti pierzi slujba si prietenii.De iubita nici nu se pune problema.
O sa te ignor, deoarece evit sa ma cert cu idiotii.