| Polinco a întrebat:

Salut TPU.

Cand vrei sa cumper o actiune a unei firme, acolo scrie "buy 0.01" sau "0.10" sau "1.00". Ce inseamna mai exact lucru acesta?

5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Trebuie sa le explici oamenilor mi-am instalat aplicația Lumea virtuala a acțiunilor virtuale care îi face pe oameni să creadă că de fapt ei cumpără acțiuni reale la lucruri reale
Dar în realitate eu nu știu și cred că gata am ajuns eu sa pot sa cumpăr acțiuni reale.
Dar în realitate mă joc într-un joc în fel de păcănele un fel de joc de noroc online
Care are numele E----

Așa că despre asta vorbim.
Daca ai fi fost în lumea reală nu pe o aplicație care copiază lumea reală dar în realitate este doar un joc ai fi dat examen și ar fi trebuit să înveți și ar fi trebuit neapărat și obligatoriu sa ai firma că să te poți juca cu acțiuni
Și o diplomă de la un institut academic de prin Austria...
Nu e chiar așa peste noapte hop țop oricine are acces la acțiuni reale din lumea reală.
Ci sunt zeci de aplicații care doar îți dau senzația că tu ești bosul că să poată să îți ia banii că ei controlează graficele!

| mihai69 a răspuns:

Înseamnă că poți cumpăra fie o acțiune întreagă, fie o fracțiune. util în special pentru acțiunile (foarte) scumpe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

@Agartha, ofc: Ehem, in realitate, te rog! Incearca sa explici IN ROMANA. Coerent. Faptul ca de exemplu cand "cumpar" crypto pe Revolut nu am de fapt suma aia in moneda respectiva si nu pot sa fac stake, asta nu inseamna ca Revolut controleaza vreun grafic. Doar ca echivaleaza banii mei cu suma x din moneda virtuala y din momentul cumpararii, apoi in functie de cum evoleaza pot sa o vind, desi nu o am intr-un portofel digital, si ies pe plus (sau minus), dar ei oricum isi iau comision. Deci...

| Polinco explică:

Eu m-am referit ce inseamnă acel 0.01, 0.1 sau 1.00. Eu vreau sa stiu de câți dolari/euro cumperi cu 0.01 sau 1.00

| mihai69 a răspuns (pentru Polinco):

Simplu: dacă o acțiune costă 10000 coco, 0.1 costă 1000, iar 0.01 doar 100. E grea artimetica?