| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU
Ce afacere as putea sa imi deschid cu fonduri europene? Am un hectar de pamant pe camp,cu acte tot in regulă
Dati-mi va rog niste idei de investitii,pe viitor profitabile!

Ma gandeam la o afacere cu puiet de salcăm,pe care sa il exploatez pe viitor,si sa imi creez si un site,pentru a vinde mai ușor produsele mele (puiet salcăm,dulceața salcâm, sirop salcâm)
(Fac 20 ani in decembrie)

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai agricultori in zona, care te-ar putea ajuta cu lucratul (arat, cultivat, cosit, balotat sau ce va fi nevoie), poti incerca sa cultivi pe el ceva usor de crescut, cum ar fi floarea soarelui, porumbul sau chiar lucerna.
Nu iei fonduri pentru asta, doar platesti lucratul terenului primavara si vara, iar toamna vinzi recolta engros.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu prea am auzit să se vândă produsele din salcâm, și oricum creste destul de greu salcâmul. Mai bine cereale sau lavandă, sau cătină.

| Madalin2004 explică (pentru Madaxo97):

Este investitie profitabila in ani,zic eu

Nu am ganduri sa imi aduca profit imediat

Pentru profit,as vrea sa imi deschid un magazin/bar la mine in cartier, am un loc exact la strada principală, deși am concurență, daca aduc produse la un pret mic +daca instalez si o masă de biliar, o pacanea (nu sunt de acord cu jocurile de noroc), cred ca as putea obține profit decent

M-as face si propriul angajat, mi-as plati carte de muncă

| Madalin2004 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Este cam secetă pe aici pe la mine

Tatal meu mai făcea lucernă, dar nu era profitabil imbalotatul, etc

Cand trageai linie si vindeam baloti, nu prea ne alegeam cu nimic

| Dismally a răspuns:

Fa-ti o afacere, cu salcami sau ce vrei tu, fa-o sa functioneze si abia pe urma incearca sa iei fonduri europene pentru extindere, asta daca vrei sa ai vreo sansa la fonduri, altfel tu practic nu ai nimic, nu ai experienta, nu ai un plan de afacere bine pus la punct.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Madalin2004):

În ani da, merge cu salcâmii. Am crezut că vrei profit cât mai rapid.
Și ideea cu magazinul/bar este bună.

| Cipi1212 a răspuns:

Trebuie avut grija cu salcâmul fiindcă dacă fue se taie fie prin sămânță se împrăștie peste tot. Eu as zice să cultivi Evodia, copacul de miere.

| Madalin2004 explică (pentru Madaxo97):

Momentan am doar 12 mii euro (1 an de munca Franța)
Credeti ca ajunge sa ridic locația?

| Madalin2004 explică (pentru Cipi1212):

Este la cautare acest copac?
Este pretențios la crestere?

| MistarGoGu a răspuns:

Experimentează cu câțiva puieți de Paulownia *( origine China ) creste MUULT mai repede iar lemnul este cautat în industria de lux *( yacht-uri, mobila sau auto -panouri de uși sau bord)! După taiere se regenerează din locul tăiat! Lemnul de Aluminiu! Ușor și rezistent!

| Cipi1212 a răspuns (pentru Madalin2004):

Cred că da. In anii cu probleme, Evodia poate salva apicultura. Se plantează 400 de puieți la hectar la o distanta de 5 metri. Rezistă la temperaturi între -20° și -25°.