| jackson78881 a întrebat:

Salut TPU, m-am gândit să iau cu chirie niste garsoniere și după sa le pun in regim hotelier, dar nu știu absolut nimic despre acest domeniu. Cine mă poate ajuta cu niste sfaturi dau funda

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu te băga. Că ieși pe minus.

| jackson78881 explică (pentru gabicoo):

Pai am făcut un calcul.o sa le pun pe 200 pe zi. x 25=5000, minus chiria(1500) și utilitatile(500-700) =2800, eu zic că e bine, că dacă am una sau doua garsoniere mă pot ocupa personal de curățenie și clientela, daca mi-a scăpat ceva, te rog detaliază

| MistarGoGu a răspuns:

Importante sunt multe chestii! Oraș, zona din oraș, accesibilitate la transport * ( metrou, autobuze poate o gara eventual )
Evita blocurile cu deschidere la bulevarde intens circulate!
Obligatoriu bloc cu lift!
Apoi promovare! SNetworks * ( Instagram, AirBnb, Booking )
Partea contabila și legala *( firma SRL ) Poate unii sunt clienți business și vor bon sau factura sa deconteze!
Dacă ai timp și masina decenta poți oferi și transfer de la gara sau aeroport către apartamente! Poate serviciu de ghid dacă le ai cu vorbitul și îți permite timpul!

| jackson78881 explică (pentru MistarGoGu):

Mulțumesc, m-am gândit de zona din centru

| StoicAnalysis a răspuns (pentru jackson78881):

Asta doar daca ai continuitate. Sa zicem ca iei 5 garsoniere cu 700 chiria pe luna x 5 = 3500 lei pe luna doar de platit chiria. plus inca 100-200 de lei intretinerea ( lumina pe casa scarii, femeia de servici din bloc si asociatia ) x 5 vine 1000.
Deci pana acum pe luna la 5 garsoniere trebuie sa platesti chiria plus intretinerea 4500 de lei
Tu gandeste-te ca tu nu o sa ai aproape niciodata ocupate camerele alea o luna intreaga, ca e regim hotelier. Maxim intr-o garsoniera o sa ai intr-o luna, 3-4 persoane care stau cate 3-4 zile. Nici nu mai zic ca la unele, e posibil sa ai si 2-3 luni fara clienti. Cum faci tu fata la toate cheltuielile astea pe care le dai indiferent daca ai sau nu clienti?

Plus ca ideea ta cade din start, ca odata ce le-ai luat in chirie, nu le poti da in regim hotelier, pentru ca trebuie sa faci contract. Si contractul se face doar de catre proprietar, nu de catre tine care le-ai luat in chirie.