| GamoteNicholas a întrebat:

Salut TPU, sa zicem ca un om are datorie la banca si are doua banci neplatite, mai exista vreo solutie sa se mai imprumute cumva pentru a-si salva magazinul sa fie cum era prima data plin?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea situatie nu cred ca il mai imprumuta vreo banca, deoarece apare ca rau platnic in evidenta Biroului de credite.
Eventual poate coopta in firma un nou asociat/actionar, care sa vina cu suma necesara iesirii din criza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la bănci nu se mai poate împrumuta.

| GamoteNicholas explică (pentru Ioandelasal):

Adica poate coopta in firma un nou asociat sau acrionar

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru GamoteNicholas):

Da, asa este. Noul asociat/actionar va aduce capital in bani.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa, sa poate lua alt imprumut pana nu-la achita integral pe acesta, fiindca bancile verifica si afla de datoria neplatita, fiindca este deja listat pe lista nationala de rau platnici.