| anonim_4396 a întrebat:

Tipuri de joburi care să presupună activitate in domeniul tehnologiei si unde sa poti intra chiar și fără experiență? Chiar dacă asta înseamnă să fii plătit foarte prost sau sa lucrezi gratis la început.

Funda!

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce inseamna fara experienta? Fara sa stii nimic despre acel domeniu sau fara sa ai o diploma in acel domeniu?
Pentru ca poti usor sa intri si la o firma care se ocupa cu domeniul tehnologic (de la industra mobila, de aplicatii pana la... atutomotive), sa intrii fara experienta la inceput, insemnand sa treci de niste probe, si apoi dupa ce iti mai faci studii pe langa, iei o diploma sa te bage pe un post mai bun si mai bine platit.

Si la fel, ai putea sa lucrezi si intr-un service, de telefonie sa zicem, unde ar putea sa te invete acele persoane ce ai nevoie si nu iti trebuie foarte multe studii superioare, daca stii meserie.

Insa asta depinde de fiecare persoane, fiecare domeniu si de ce anume vrei tu sa faci si la ce te-ai referiti. Mult succes iti doresc! ^_^

| Nemessys a răspuns:

Www.fiverr.com

iti alegi ce vrei, dar trebui sa-ti promovezi activitatea cum trebuie.

| siriusblack98 a răspuns:

Traiesti in Romania, daca n-ai o pila pe undeva nu esti bagat in seama fara experienta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Astăzi nu prea sunt sau nu prea se practică așa ceva. Dacă un angajator are posibilitatea să angajeze pe cineva care a făcut un curs de calificare profesională în domeniul respectiv, îl va prefera pe acela și va refuza pe cineva complet lipsit de experiență. Motivele sunt și de ordin legal. Pe cineva care a comis un rebut sau o omisiune gravă în procesul de producție îl poți trage la răspundere pentru asta, dar pe unul care nu are experiență deloc nu ai cum, dar tu ca patron poți să suporți consecințele acțiunii angajatului tău. Ești obligat să faci instructaj de protecția muncii unui angajat, dar nu ai cum să o faci unuia complet lipsit de experiență. Poți găsi un atelier de reparat mașini, un service privat de exemplu care să îți permită să fii ajutorul unui meșter, și să înveți meserie pe parcurs, să faci echivalentul unei calificări la locul de muncă, dar acesta va fi un caz rar. De asemenea fabrici nou inființate care se dezvoltă, dacă nu au absolvenți pe tehnologiile respective, mai ales că sunt tennologii noi, care implică automatizări, mecatronică, vor angaja necalificați, dar îi vor califica la locul de muncă înainte să îi introducă în fluxul tehnologic, asta se practică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult pentru raspuns!
Ma refeream la experiența intr-un anumit domeniu, de exemplu daca am nevoie sa fi lucrat timp de minim 1 an ca și operator call center.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici sunt si multe... si putine, si ca operator call center, poate pe unele posturi nu trebuie sa ai experienta, te ia ei ca voluntariant sau o forma de "internship", poate chiar si cu bani si te invata acolo. Dar indiferent, la intrare ma astept ca o sa fie nevoie de anumite cunostinte de baza in domeniul respectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da, absolut că macar anumite cunoștințe de bază trebuie să ai la început.

| eckblume a răspuns:

Iti recomand acest proiect: https://cursuri-gratuite-ctmb.ro/despre-proiect daca vrei sa faci niste cursuri pentru experienta (imm, cred ca trebuie sa platesti acea suma; au regulament).
Vezi aici: https://www.bestjobs.eu/ro/locuri-de-munca/it+fara+experienta
Unii angajatori cer experienta, altii nu. Cred ca depinde si de CV-ul fiecaruia atunci cand angajatorul alege cine sa primeasca postul.