| wwbogdanMarian1998 a întrebat:

SALUT TPU
Vreau sa devin bogat(milionar, miliardar) faimos, si știu ca o sa ma faceți in toate felurile, si ca o sa spuneți ca sunt prost, tampit etc. Eu vorbesc serios si sunt dispus sa fac orice(NORMAL SI LEGAL) sa ating aceasta "teapa", stiu ca trebuie sa învăț ca sa ajung asa ceva DOAR ca nu am voința și sunt leneș, cum sa fac sa nu mai fiu mulțumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| Ionutszu a răspuns:

De ce sa te faca lumea prost pentru o dorinta pe care aproape majoritatea o au? Daca stai sa te informezi totul tine de afaceri. Toti milionarii au afaceri de diverse tipuri. Legal si toate cele, trebuie sa ai o afacere banoasa, ceva ce te poate duce la un nou prag, pragul acela fiind construirea unei alte afaceri la fel de banoase cel putin. Daca nu ai multa scoala poti incepe de jos prin achizitionarea de pamant fertil pentru ciuperci sau geva se fenul, faci o ciupercarie daca vrei. Daca nu, cauti ceva accesibil ce iti poate aduce profit pe termen lung pentru care tu lucrezi cat mai putin. Eu unul vreau sa cumpar cateva hectare de pamant. Voi primi anual de la cel caruia ii dau sa-l lucreze aprox 10 mil (bani vechi) pe hectar. Pe 10 hectare sunt 100 mil. Ca sa cumpar 10 hectare imi trebuie 1 miliard. Voi incepe de la 1 sau 2 hectare, platesc la primarie 100 lei pe ambele si restul vine profit 900 lei de pe fiecare. E ceva. Nu suficient dar caut terenuri ce mai apoi le voi vinde. Asta ar reprezenta doar o sursa in plus de bani. Nu pot trai doar cu acei bani dar reprezinta un bonus. Acum depinde si unde locuiesti, daca vrei sa ramai acolo faci ceva ce crezi ca poate obtine profit in acea zona.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Milionar/miliardar devii doar daca castigi la loto premiul cel mare.Asta este calea usoara.Dar fara munca si fara interes de a castiga bani, nu exista posibilitatea asta.Stii vorba aia? Musca nu face miere.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Da dar eu m-am gandit sa fac un împrumut la banca sa deschid o firma.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru Ionutszu):

Pai eu sunt din cluj ma gandeam sa deschid un magazin sa fac un împrumut la banca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wwbogdanMarian1998):

Banca iti acorda un imprumut doar daca ai servici de cel putin 3 luni, si nu iti poate da sume foarte mari, aici depinde de salariul pe care il ai.Dar dupa cum vad eu, ar trebui sa citesti povestea aia cu posmagii, poate o stii.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu am loc de muncă momentan dar multe afaceri au început cu un împrumut la banca.

| cristi202 a răspuns:

Stii proverbul: "Pica para malaiata in gura lui Natafleata"? Cam asta vrei tu. Nu ajungi nimic, decat un sarac pe care nimeni nu il baga in seama, daca esti lenes. Pina si hotii muncesc din greu uneori pentru a putea fura ceva serios.
Si nu incerca sa faci imprumut la banca, cu lenea vei cheltui banii, nici nu stii cit de repede se duc!, si vei ramane la urma si cu datorii.

| wwbogdanMarian1998 explică (pentru cristi202):

Pai eu ma gandeam sa îmi fac o afacere oricum nu cred ca are ceva daca sunt lenes și hoţi sunt ca mine poate și mai eu cel puţin vreau sa fiu cinstit e ceva rau în asta.

| DarkRose666 a răspuns:

Joaca la loto laughing

| crazypop a răspuns:

Ca sa devii milionar, bogatas, miliardar, afacerist si cum mai vrei tu sa ii spui, trebuie sa crezi in visul tau, in dorinta pe care o ai, si sa te incurajezi zi de zi ca poti ca esti cel mai bun ca o sa devii cel mai tare si o sa devii milionar, te automotivezi pozitiv si in cateva luni sau un an de zile nu vei ajunge miliardar, dar vei ajunge sa o duci mult mai bine, iar pe urma ca sa devii miliardar stii tu ce sa faciwinking Planifica-ti lucrurile pe care vrei sa le faci foarte bine si apuca-te de treaba, nu mai spune hai c-o las pe maine, sau in alta zi sau chestii de genu apuca-te chiar acum!winking Multa bafta!