| AndreiMM0002 a întrebat:

Vreau sa devin bogat(milionar, miliardar) faimos, si știu ca o sa ma faceți in toate felurile, totuși eu vorbesc serios si sunt dispus sa fac orice(NORMAL SI LEGAL Da ca se poate) sa ating aceasta "teapa", știu ca trebuie sa învăț ca sa ajung asa ceva DOAR ca nu am voința și sunt leneș, cum sa fac sa ating acest obiectiv.

Vreau răspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Ți-ai răspuns singur la întrebare, n-ai voință și ești leneș, deci, prin logica convențională, înseamnă că nu vrei bani, destul de clar, nu?

18 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns (pentru LPCTSTR):

Foarte adevarat, s'trăiț!

| GabiDumitrescu a răspuns:

E bine ca esti constient ca esti lenes si nu ai vointa. Scapa de astea doua si mai discutam. A, da, si invata sa scrii ca lumea.

| antoniaidk a răspuns:

Ambiționează-te,învață bine, fii băiat deștept laughingte poți face peste sau ceva.deschide-ți un restaurant etc

| AndreiMM0002 explică (pentru antoniaidk):

Problema e ca nu am nici un fel de inițiativa, și e foarte sa pornești o afacere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți cumperi GTA V, apoi ești miliardar și mafiot. Dar acolo faci numai ilegale. laughing ești bosslaughing

| Sn4k3 a răspuns:

N-ai vointa, esti lenes si nici nu te ajuta creierul (avand in vedere intrebarea). Eu mi-as seta niste obiective mai mici in locul tau.

| MayaPolins a răspuns:

Toti cei care au ajuns faimosi sau cum zici tu milionar/miliardar au munict, nu au primit totul de-a gata ( doar cei care s-au nascut in familii bogate si nu au facut nimic pentru ca au primit de la parinti tot) descopera-ti talentul si munceste/ exerseaza/ invata daca vrei sa ajungi undeva nu astepta. ( daca nu muncesti pentru visul tau, altcineva te va angaja sa muncesti pentru visul lui)

| Username272 a răspuns:

Am sa iti raspund serios, ai putea investi in ceva, cât de puțin, poate sa deschizi un mic magazin, după o sa ai profit, deschizi unul mai mare, tot asa, poti da la închiriat masini, case, poti face multe doar sa ai minte, mult succes

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Din moment ce tu nu vrei sa devii bogat, sfaturile noastre nu-si au rost.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asa pot sa iti zic si eu cum am vindut un serial pe care l-am primit moca cu vreo 8 EUR, si jocul costa vreo 40 pe Steam. Oricum, nu iti dai seama de cit de organizat si pe felie trebuie sa fii ca sa faci treaba asta la modul engros cit sa traiesti din ea. Daca esti lenes si fara vointa, garantat ti se va parea ca e prea multa munca pentru prea putini bani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautati o gagica si apucativa de videochat
dar cred ca numa o oarba ar sta cu tine sau o schioapa

| AndreiMM0002 explică (pentru anonim_4396):

De ce doar o oarba sau o șchioapă sunt cumva așa de urat?

| Frank51 a răspuns:

Nu cred ca ai observat ce fel de oameni sunt bogati. Cu siguranta parintii tai nu sunt, si nici parintii prietenilor tai. Ai vazut si tu cateva filme, si niste masini scumpe si crezi ca totul e posibil. Ei bine o sa te dezamagesc, oamenii ca noi nu o sa fie bogati niciodata. E clar ca o sa ne descurcam, unii mai bine altii mai rau, dar ca sa fi bogat e nevoie de un imperiu. Ori ai norocul sa te nasti intr-o familie de genul(fiul lui Musk de exemplu, sau al lui Gates), ori esti tu cel mai bun dintre 10 milioane de oameni, si iti faci propriul imperiu, dar nu cred ca e cazul. laughing

| laSoledad a răspuns:

Ca sa dai la închiriat masini si case, trebuie sa ai intai masini si case, trebuie sa detii acele valori intai laughing

| Alexchira1234 a răspuns:

Singura eventualitate e să te apuci de Vlog pe YouTube îți faci un canal comic cu care poți atrage lumea si faci vizualizări laughing
Succes!

| AndreiMM0002 explică (pentru Alexchira1234):

Nu e chiar o idee rea, dar în Romania pana și Youtube-ul merge mai slab (ma refer strict la veniturii) și ca sa ma apuc serios ași avea nevoie de cel puțin 2000-2500 de euro, pentru echipamente și eventual sa angajez una sau doua asistente.

| Ichigo a răspuns:

Intrebarea mea e alta. Tu lucrezi in momentul de fata?

Sa-ti dau exemplul meu personal. Lucrez de aproape un an de zile. Salarul e ok (2700 + 300 bonuri + bonusuri de 1.000-1200 de lei la fiecare 3 luni). Insa nu prea imi place firma. Nu se intereseaza prea mult de clienti, oameni superficiali, incorectitudine, etc.

Acum ca a trecut un an mi-am facut calculele financiare. Am incercat sa pun deoparte aproximativ 1.000 - 1.300 de lei lunar. La final de an am tras linie si vad ca am economisit cam 12.000 de lei. Mie mi se par extrem de putini. Daca impartesc acesti bani la cheltuielile mele (cam 1700 lunar), reiese ca daca nu mai muncesc de luna viitoare, pot sa supravietuiesc 7 luni. Ceea ce este foarte putin cand am zeci de ani in fata. Si asta cu buget limitat. 1700 de lei doar pe mancare, chirie si utilitati. Fara mers in oras, vacante, masina si alte prostii.

Astfel mi s-a creat o frustrare incredibila deoarece munca este grea, oamenii si firma rai/nepasatori, si imi dau timpul pe asa ceva. Spune-mi tu mie, cum sa nu am vointa sau sa fiu lenes? Obiectivul meu e sa scap de aceasta frustrare.

De aceea te-am intrebat daca lucrezi. Tocmai faptul ca lucrezi pentru altcineva, si nu pentru tine, te-ar putea motiva si sa-ti mai taie din lene.

Insa dupa ce mi-am facut calculele am decis sa-mi fac singur educatia financiara. Scoala, facultatea si masterul au fost 99% inutile. Nimeni nu te invata cum sa faci bani. Asa ca trebuie sa inveti singur. Am descarcat PDF-uri de carti pe domeniul acesta si m-am pus pe citit. Dupa care voi investi din cei 12.000 stransi cam 700-1000 de lei pentru inceput sa vad daca pot crea active (pun banii sa lucreze pentru mine si sa-mi aduca alti bani). Sper ca in timp sa invat destul ca sa devin independent financiar si sa nu mai fiu nevoit sa-mi dau timpul pe bani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ichigo):

In ce domeniu lucrezi? Ai 2700 de lei sau de euro lunar?