| LucaZzN a întrebat:

Salutare, am de gand sa mi deschid o firma de transport persoane, pentru inceput am in plan in a imi lua in leasing 2 microbuze de preferat 2020+, ca si capital de inceput ar fi intre 5000-20000 euro, am inteles ca pentru a putea lua in leasing o masina pe firma ai nevoie de Ultimele 2 bilanțuri contabile anuale, ultima balanță de verificare analitică încheiată, contul de profit și pierdere pentru ultimii 2 ani, sa inteleg ca nu mi pot face un leasing la inceput de firma, sau am inteles eu gresit?

2 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Nu, ai inteles bine, ca firma de inceput inca nu prezinti incredere si garantii pentru a ti-se incredinta niste masini scumpe, 80% din afacerile incepute dau faliment in primii doi ani, asa ca bancile (cei care ofera leasingurile de fapt) prefera sa astepte sa vada cum te descurci.

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 anisori cat ai tu acum, nu poti sa deschizi nimic!

Preocupa-te de scoala, invata ca mai ai cel putin 2 ani apa ajungi major si poti sa-ti faci firma.