| alex495 a întrebat:

Salutare.
Ce stiti? Angajatorii ce prefera? Un absolvent de facultate cu renume, dar fara experienta sau unu care a terminat una pe bani, proasta de avea examenele grila si toata lumea trecea, DAR are experienta?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unul care are experienta. Nu-i prea intereseaza la ce faculate a facut si ce medie au avut desi ar fi in interesul lor. Se gandesc inasa sa nu piarda timp cu invatarea. Se stie ca din facultae tinerii ies fara sa aiba prea mult habar de ce trebuie sa faca la serviciu.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Crede ma e mai important sa ai experienta! In ziua de azi facultatea nu iti ofera experienta.Sunt de parere ca nu merita sa faci o facultate.

Bula
| Bula a răspuns:

Angajatorii cauta persoane cu experienta cat mai valorificabila.
Angajatorii foarte buni (cu bani suficienti) cauta persoane cu pregatire foarte buna sSI cu experienta + referinte + rezultate foarte bune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de domeniu. Eu am vazut oameni la interviu cu tona de experienta, dar pentru ca nu dadusera atentie facultatii aveau lacune mari in ceea ce priveste bazele meseriei lor.

Pe de alta parte un absolvent serios, de facultate serioasa are niste baze mai temeinice si il poti forma cum doresti tu.

Totul depinde insa de ce cauta firma in momentul ala, care e profilul firmei, daca isi poate permite sa sustina financiar un om cu experienta sau nu

| alex495 explică (pentru suntserios):

Domeniul, inginerie mecanica. Ai prin student la facultate proasta cu experienta, adica isi permitea sa chiuleasca ca sa lucreze in timpul ala