| Arlekin a întrebat:

Sunt sau nu sunt Cetatean Roman -as dori sa intreb pe cei patiti sau in litigii cu statul pentru a se repatria etc
- sunt nascut in tara dar plecat inainte de 1989 si astazi nu am drepturi
- dupa 1990 am drepturi de turist, nu de cetatean roman
- cei din diaspora au dreptul sa cumpere proprietati si sa intre in sistem pentru alte avantaje, pensie etc
- ca turist nu am dreptul la peste 90 de zile la fiecare 180 zile pauza
- nefiind recunoscut cetatean roman nu am drept la resedinta, asigurari, garantii, asistenta etc

Desi sunt nascut in tara si din parinti romani NU sunt recunoscut ca cetatean roman cu DREPTURI dupa 1990 pana astazi si NU pot lua legatura cu autoritatile romane din ambasadele si consulatele romanesti din Lume.

Voi ce parere/observatii/experiente/stiti exact si realist de asta?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică domnia ta nu are pașaport pe care să scrie România?

| TimberWolf a răspuns:

Din punctul meu de vedere esti cetatean roman! Amuzant cum nu esti recunoscut dar sunt destui fosti securisti care au tras si omorat eroi in decembrie 1989 si iau pensii de ''revolutionari''.(nu stiu cati mai traiesc dintre ei astazi)

| Arlekin explică (pentru sierra1):

Am dinainte de 1990, este pasaportul comunist pe care il primeai odata cu predarea buletinului de identitate
dupa 1990 NU mi-a fost reprimit si schimbat, NU a fost recunoscut, Iliescu deja semnase eradicarea Legii emigratiei si nu mai existau transfugi si dezertori ci NUMAI diaspora romana etc

nici buletinul de identitate comunist nu l-am primit sa-l pot schimba, la ghiseul Militiei din 1992 mi-au spus verbal ca 'dom'le, nu mai esti cetatean roman odata ce ai fugit din tara asta!' si atat...

| Arlekin explică (pentru TimberWolf):

Corect
am chiar o Lista cu fosti militieni si lucratori SECU, cu fosti vecini turnatori si rude care latrau la Militia timpului dar nicaieri nu mi-a fost primita/acceptata si publicata, nici la CNAS sau presa din RO

astazi si dupa 35 de ani exista mostenitori care, educati de fosta generatie de militieni si securisti manipuleaza acte si destine precum al meu si multi altii, de pilda in Exil -deci romani nascuti in RO dar fara domiciliul in RO si cu alta sau dubla cetatenie (in teorie)- sunt deja peste 40 milioane de romani din 1012 generatii, fara sa pomenesc despre cele 7-8 milioane de romani-diaspora, care au cetatenie, drepturi si domiciliul in RO

despre PENSIE nu mai spun nimic, RO cere 'minim 15 ani' lucrati in tara si recunoaste/comaseaza anii munciti numai in UE si nu in Lume, deci iarasi o mare nedreptate si discriminare fara de romanii nascuti in tara dar care traiesc in EXIL

| sierra1 a răspuns (pentru Arlekin):

"Am [pașaport] dinainte de 1990"

e clar, te plângi degeaba românule cu acte!