| Aditu94 a întrebat:

Un individ face un credit la banca de 250.300 lei.
In primul an plateste rata lunara plus doband de 600 lei din care rata propriu-zisa este de 200 lei si restul fiind dobanda. La inceput dobânda este mai mare ca rata si la sfarsitul creditului rata este mai mare decat dobanda.
Individul nostru da un avans de 3000 lei plus rata propriu zisa cu dobândă, in total de 3600 lei si alege sa i se scada rata, dar durata de timp sa ramana aceeasi. Credeti ca acest individ a procedat bine sau a gresit undeva?
Era mai bine daca alegea sa scada durata de ani decat valoarea ratei lunare pastrand aceeasi durata de ani?
Astept pareri PRO si Contra.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Era infinit mai bine să aleagă scăderea duratei pentru că așa în final plătea mai putina dobânda bancii

| mi25 a răspuns:

Ambele variante au avantajele si dezavantajele ei. Depinde de ce venituri lunare are si de tipul de imprumut: cu dobanda fixa sau variabila.
In aceasta perioada cand dobanzile cresc, spun ca micsorarea numerelor de rate este mai convenabila, daca este cu dobanda variabila, dar... daca este pe termen mai mare, nu stim ce ne aduc anii viitori. Deci totul este relativ. Dar totusi as opta pentru reducera nr. de rate, deoarece cu timpul sumele supuse dobanzilor vor fi mai mici. Dar mari diferente nu sunt la sumele pe care le-ai prezentat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Credit de 250.300 lei = 51.000 de euro.
Ai scris - rata lunara plus doband de 600 lei
600 lei = 122 de euro rată la credit de 51.000 de euro.
Vezi că ai greșit o sumă - creditul sau rata.

| Aditu94 explică (pentru anonim3247):

25300*lei total rata împrumutata am gresit..scuze.

| anonim3247 a răspuns:

122 de euro x 12 luni x 30 de ani = 43.900 euro de dat înapoi pentru 51.000 de euro credit.
Deci vezi că ai greșit o sumă.