| IsabelaIssa a întrebat:

Va este mai usor sa invatati o meserie de pe internet decat sa mergeti la cursuri? De ce?

Răspuns Câştigător
| crazypop a răspuns:

O meserie chiar ca se invata practic si nu de pe internet, cand e vorba de meserii care poti lucra de pe calculator e cu totul altceva, dar n-ai sa inveti tu niciodata sa devii de exemplu : ospatar, bucatar, om de afaceri, proiectant, designer doar de acasa, iti trebuie si putina practica e necesar.
Dar pentru a invata niste chestii care iti sunt utile la facultate da le poti invata foarte usor de pe internet de acasa, dar restul doar prin practica.

8 răspunsuri:
| AnonimCuDiploma a răspuns:

O intrebare mai vaga de atat puteai pune?

| alinadianaaa a răspuns:

O meserie se invata prin practica, nu dar sa stai in fata calculatorului si sa citesti niste cursuri. Poti sa stii teorie foarte multa daca practic stai prost.Totul se invata fiind la fata locului, orice meserie are secretele ei, care trebuie sa le furi de la cei pe care o practica

| IsabelaIssa explică (pentru AnonimCuDiploma):

Ce nu ai inteles?

| MihaelaEne a răspuns:

Da, poti sa inveti multe de pe internet, poti sa gasesti foarte repede multe informatii din tutoriale

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru alinadianaaa):

Depinde la ce meserie faci referire. Daca vorbim de sfera IT (si alte cateva domenii), poti sa inveti in totalitate pe internet.

| alinadianaaa a răspuns (pentru AnonimCuDiploma):

In general m-am referit

| AvalohAlyn a răspuns:

Partea teoretica se poate invata de pe internet dar partea practica niciodata nu o sa o inveti de pe internet ca nu ai acum.Practica o inveti fata in fata cu profesorul/instructorul.Nu vad cum inveti practica pe internet.Si conteaza cel mai mult practica. Teoria fara practica e degeaba.Insa si teoria e importanta de asemenea.Zi faina.

| IsabelaIssa explică:

Eu ma bucur ca ganditi asa, desi in realitate intalnim tot mai des persoane care refuza cursurile si prefera sa invete pe cont propriu, considerand ca "exerseaza" ceva la care nu au o baza, si refuzand sa investeasca in ele. Aud din ce in ce mai des intrebarea: "De ce sa platesc un curs daca am toate informatiile de pe internet, Youtube, live-uri etc?" Constientizarea si acceptarea ca ai nevoie de pregatire este primul pas catre succes. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! happy