| Rainner a întrebat:

Va salut!
Eu chiar nu înțeleg programele astea de creditare pentru imobilare, gen:
Noua Casă
Credit Ipotecar
Etc
Sumele maxime acordate sunt pana in 70.000€...
Unde naibii mai gasesti apartamente sau case în suma asta de banii?
Sau dacă găsesti, o fii undeva pe la țară, si sunt făcute din chirpic si pentru genul ăsta de constructii banca nu acordă banii...
Sau din câte am înteles, mai poți obține o creditare, undeva la dublu, adică 140.000€ dar rata lunară mii se pare enormă sincer, ar veni undeva la aproape 1000€ /lună...
Voi ce părere aveți, care ar fi cea mai ok metodă de creditare pentru o persoană care doreste să-și achiziționeze un imobil?

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ce locuință poți cumpăra prin Noua Casă?
Dacă locuința e gata de mai mult de 5 ani de la data cererii, poți primi un credit maxim de 66.500 euro (echivalentul în lei). Avansul minim pe care trebuie să-l depui este de 5% din prețul de cumpărare al locuinței.*
Dacă locuința e nouă (a fost terminată de mai puțin de 5 ani față de data cererii), iar prețul de achiziție nu depășește 70.000 euro, poți primi un credit maxim de 66.500 euro (echivalentul în lei). Avansul minim pe care trebuie să-l depui este de 5% din prețul de achiziție al locuinței.*
Dacă locuința e nouă, iar prețul de achiziție e mai mare de 70.001 euro, atunci poți primi un credit maxim de 119.000 euro (echivalentul în lei). Avansul minim pe care trebuie să-l depui este de 15% din prețul de cumpărare al locuinței.*

Trebuie sa puna si cumparatorul osul la treaba, la economisire si sa aduca 5% - 15% pentru avans SI restul pana la valoarea de vanzare-cumparare a imobilului.

| doctorandus a răspuns:

Corect: creditele nu acopera 100% din valoarea apartamentului pentru ca daca nu mai poti plati, banca va scoate apartamentul la licitatie si va iesi in pierdere, ceea ce nu-si poate permite. Adica isi poate permite ocazional niste pierderi, dar nu pierderi pe banda rulanta.

Banca vinde bani ca sa faca si mai multi bani. Nu e opera de caritate.