| Rainner a întrebat:

Va salut!
Eu chiar nu înțeleg programele astea de creditare pentru imobilare, gen:
Noua Casă
Credit Ipotecar
Etc
Sumele maxime acordate sunt pana in 70.000€...
Unde naibii mai gasesti apartamente sau case în suma asta de banii?
Sau dacă găsesti, o fii undeva pe la țară, si sunt făcute din chirpic si pentru genul ăsta de constructii banca nu acordă banii...
Sau din câte am înteles, mai poți obține o creditare, undeva la dublu, adică 140.000€ dar rata lunară mii se pare enormă sincer, ar veni undeva la aproape 1000€ /lună...
Voi ce părere aveți, care ar fi cea mai ok metodă de creditare pentru o persoană care doreste să-și achiziționeze un imobil?

5 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ce locuință poți cumpăra prin Noua Casă?
Dacă locuința e gata de mai mult de 5 ani de la data cererii, poți primi un credit maxim de 66.500 euro (echivalentul în lei). Avansul minim pe care trebuie să-l depui este de 5% din prețul de cumpărare al locuinței.*
Dacă locuința e nouă (a fost terminată de mai puțin de 5 ani față de data cererii), iar prețul de achiziție nu depășește 70.000 euro, poți primi un credit maxim de 66.500 euro (echivalentul în lei). Avansul minim pe care trebuie să-l depui este de 5% din prețul de achiziție al locuinței.*
Dacă locuința e nouă, iar prețul de achiziție e mai mare de 70.001 euro, atunci poți primi un credit maxim de 119.000 euro (echivalentul în lei). Avansul minim pe care trebuie să-l depui este de 15% din prețul de cumpărare al locuinței.*

Trebuie sa puna si cumparatorul osul la treaba, la economisire si sa aduca 5% - 15% pentru avans SI restul pana la valoarea de vanzare-cumparare a imobilului.

| doctorandus a răspuns:

Corect: creditele nu acopera 100% din valoarea apartamentului pentru ca daca nu mai poti plati, banca va scoate apartamentul la licitatie si va iesi in pierdere, ceea ce nu-si poate permite. Adica isi poate permite ocazional niste pierderi, dar nu pierderi pe banda rulanta.

Banca vinde bani ca sa faca si mai multi bani. Nu e opera de caritate.

| Rainner explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Ok, dar unde mai găsesti la ora actuală apartament/casă la 70.000€?
Poate doar vreo garsonieră sau studio ceva de genul ăsta, de n-ai loc să cazi în el...
Sau poate un apartament, dar în blocuri vechi, unde mai trebuie băgați banii buni...
Iar la un credit de 119.000 €, rata lunară sare 100% de 4000 lei, se duce spre 5000 lei...
Numai zic că dobânda e variabilă și la cum oscilează economia noastră, ai șansa să te trezesti cu o rată si mai mare, de nu o poți plătii...
Problema de fapt este, costul ridicat al imobilelor și dobânzile foarte mari ale băncilor...
Mie personal mii se pare mai mult mai ok să platesc o rată decât chirie, macar îmi plătesc casa cum s-ar spune...
Oricum sunt nevoit sa dau o sumă de banii lunar ca sa pot locui undeva, asa macar imi platesc casa...
Problema e, că sunt ratele prea mari lunar...
Undeva pana in 2500 lei, ar fi ok pe lună să zicem, dar ce depășeste mii se pare foarte mult...

| doctorandus a răspuns (pentru Rainner):

Inca o data: e capitalism, e piata libera. Concurenta intre banci reduce dobanzile, dar nu sunt un nivel nerealist din punct de vedere contabil. Rolul bancilor este sa castige bani, nu sa plateasca ajutoare sociale sub forma de imprumuturi.

| relian a răspuns:

Pe o parte este bine ce fac bancile, adica dau credite mici, astfel incit omu sa nusi poata lua casa.De ce zic eu ca ar fi bun? Pt ca ala care face casa, acei tilhari, care pun preturi astronomice, casele in RO sunt mai scumpe ca cele din SUA, ca cele din Italia nu mai zic laughing

Plus ce case fac romanii? Slabe, daca banca nu iti da toti banii, sau aproape toti sa o poti lua, stie el ce stie banca, adica ca preturile sunt foarte umflate si ca calitatea acelor case este f precara, caz in care ei daca vad da credite sa luati, ar iesi in paguba, asa cum spune cineva pe aici.

Cind vrei sa stii ceva, la banca sa te uiti ce face, asa veI stii ce se intampla in acea tara.
Cind banca nu-ti da bani si preturile is imense, este clara ce ceva este putred acolo.
Sa stea aia cu casele, lor acolo, sa le tina zeci de ani, sa vedem daca le convine.
Chestia este ca si guvernul ar trebui sa intervina, sa le perceapa taxe foarte mari, nu lleai vandut, sa le puna taxe, chair daca nu-s inchiriate, vandute, sai forteze sa scada pretu.

Cam asa ar trebuie lucrat sau sa lucreze guvernul, daca vrea sa ajute populatia, ca doar nu da de la ei nimic.
Aici la mine banca iti da toti banii, desi in general spune sa pui si tu 3 lule, nu-i obligatoriu, daca nu ai, banca iti da toti banii, stai in casa, daca nu mai platesti banca vine o ia o vinde, dar niciodata nu iese in paguba, de ce?
Pentru ca preturile sunt mai aproapiate de realitate, valoarea unei case sau teren mai niciodata nu scade, deci nau cum sa piarda.

Ijn romanai daca banca nu-ti da toti banii sa poti lua o casa, inseamna doua lucruri
1- ori cererea esate foarte scazuta, nu se baga nimeni sa cumpere, caz in care ei se tem ca vor sta cu casa mult timp pana sa o vanda, si ei nu se ocupa cu asa ceva
2-ori preturile sunt exagerat de umflate, caz in care iar banca se gandeste daca se intampla ceva si scase pretu brusc iar ei pierd.

Eu am facut asa calcule, de la cuie si pana la casa finala, cit costa materialele si aia vorbesc acolo in RO de preturi din viitorul indepartat laughing sincer eu acolo cu materiale luate nu de la depozite, sau de unde ia constructorii, de la magazine iau si fac o casa cu cateva zeci de mii, stiu si eu 20-30 mii doar materialele.

Manopera cit pui ba? Hai ca eu fac singur ca ma pricep, dar cum sa ajunga casele alea sute de mii, milioane de euro, cei acolo tara nimanui, tara lu papura voda laughing is romanii miliadarri toti, voi acolo in RO aveti preturi de Dubai, ce zic eu, la aia este f ieftin laughing