| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi fac un lac de 20x10x2 direct in pamant, fara plasa, deoarece am un rau de unde sa trag apă. Vreau sa populez lacul cu sturion(nu stiu inca ce specie) dar ma ingrijoreaza hranirea lor. Daca bag raci si clean cu un an inainte de sturion ca sa se inmulteasca in lac mai trebuie sa îi hranesc si cu altceva? Merită daca fac acest lucru doar pentru consum propriu si nu pentru profit?
Nu gasesc nicaieri informatii despre cresterea sturionilor.
Multumesc de ajutor!

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Nu sunt specialist, dar intr-un lac atat de mic, cat crezi tu ca ar rezista prada? Ma gandesc ca in scurt timp, curata tot...mai ales daca bagi specii mari, gen morun, nisetru. In plus, nu stiu cum functioneaza inmultirea lor. Ma gandesc ca vei lua de undeva puiet, nu? (presupund ca gasesti). Ei bine, acel puiet ce mananca? Inca ceva, legat tot de dimensiunea lacului, trebuie sa te asiguri ca e de ajuns pentru pesti de asemenea talie, trebuie sa te asiguri ca nu se mananca intre ei, etc. Eu cred ca sunt multe amanunte de clarificat inainte de a face investitia, si nu intreband pe TPU, ci mergand la un profesionist, care sa iti spuna tot ce e de stiut despre sturioni, in particular, despre specia pe care intentionezi tu sa o introduci.
Abia dupa o documentare minutioasa, iti poti da seama daca merita sa faci acest lucru, pentru consum sau pentru profit.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

M-am gandit la Cegă deoarece e cel mai mic si puiet am gasit pe net.Bag maxim 200 de bucati si de aceea cred eu ca, cu hrana pe care o au si daca mai alimentez eu lacul odata pe luna cu raci si clean o sa le ajunga.Mersi oricum de sfaturi, o sa ma interesez eu la vara cand ma apuc de lac.