| BaiatulElita a întrebat:

Am si eu o intrebare. Daca am talent la desen si stiu sa fac schite foarte bine si pot sa desenez orice exemplu, voi putea avea o cariera din chestia asta? Adica sa pot sa ma intretin doar din atat? Nu pictez

9 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Da, poți lucra în multe domenii. Proiectare clădiri civile și industriale, arhitectură, proiectare mobilier, amenajări interioare/exterioare etc.

| BaiatulElita explică (pentru adryang78):

Presupun ca trebuie sa muncesc mult sa pot ajunge asa sus

| adryang78 a răspuns (pentru BaiatulElita):

Păi, trebuie, normal.
Dar îți spun ce le-am mai spus și altora: "singura modalitate de a trece prin viață fără să muncești e să faci ce-ți place".
Maxima nu-mi aparține, dar are mult miez și conține mult adevăr. Dacă-ți place ce faci, faci cu pasiune, cu dăruire, iar efortul nu mai pare așa de mare. Ți-am recomandat acele domenii fiindcă eu am activat în fiecare dintre ele și știu că se poate. Nu am pregătire în domeniu, dar nici nu m-am dat înapoi când a fost nevoie să învăț.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru adryang78):

Nu mai e ca inainte. Acum toate proiectele astea se fac in programe de tip CAD pe calculator. Eu cu asta ma ocup in momentul de fata si nu am fost nevoit o data in viata mea sa desenez ceva manual.

| adryang78 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Sunt de acord. Am lucrat în Autocad, Archicad, Chief Architect, Google Sketchup, am cochetat un pic cu SolidWorks și diverse softuri de randare, dar în spatele lor a stat o oarecare pricepere la desen tehnic. Ideea era că își poate folosi talentul ca sursă de venit.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru adryang78):

Talentul de a desena schite e util cat sa te orientezi incat sa faci mai rapid proiectele, ca in rest nu ai de unde sa stii tool-urile si regulile din desenul tehnic, daca nu ai invatat despre ele. Eu de exemplu a trebuit sa invat multe tehnici si reguli din desenul tehnic plus cateva elemente din geometrie.

| dullcat a răspuns:

Pe scurt, depinde enorm de directia pe care ti-o alegi. Poti sa fii creator pentru imaginea unui brand, poti sa faci tu personaje pentru jocuri sau chiar backgrounduri si altele care de actualitate, platite bine.Dar ca artist plastic risti sa fii la limita in ce priveste situatia financiara.Cand esti sigur ca mergi pe directia asta cauta sa te promovezi mult pe social media.Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Numai daca esti capabil sa intri la un liceu de arte poti face o profesie din talentul tau.
De ce nu incerci?

| Pandalovespunk a răspuns:

Bună! Răspnsul pe scurt este nu. Am sa detaliez. Daca vrei sa fii artisti si sa faci arta si sa vinzi la targuri de arta si colectionari privati, trebuie sa pornesti la drum ca e posibil sa nu se intample asta niciodata. Sansele nu depind de tine mereu, e noroc si networking. Insa daca alegi oricare alta varianta, precum designer grafic, arhitect, designer de interior, proiectant si asa mai departe, ai mult mai multe sanse sa te remarci si sa te susti din asta. depinde enorm ce vrei. Acel nu, nu este unul categoric, insa ca sa iesi din acel nu, e nevoie de multa zbatere, multe refuzuri și enorm de multă pasiune si dorinta.