| sbboy a întrebat:

As vrea sa devin arhitect si am nevoie de cateva sfaturi.Acum sunt la un profil de matematica-informatica si am inteles ca ultimii 2 ani trebuie sa tin meditatii la desen pentru a ma familiariza cu subiectele de la admitere.Cum pot incepe de acum sa fac desene fara a apela la un prof?

6 răspunsuri:
| cristian48 a răspuns:

Nu stiu cum ai putea sa te inscri la un curs

| imagine a răspuns:

Imposibil, fara meditatii nu intri, asta e sigur.

| sbboy explică:

Ma gandesc sa fac meditatii dar nu acum ci dintr-a 11-a.Eu vreau sa incep de anul acesta cu baza, ma gandesc ca poate fi ceva gratis pe site-uri.

| 19mm91 a răspuns:

Mai bine gaseste ceva de facut care sa-ti placa. Nu desena doar ca sa intri la arhitectura, deseneaza pentru ca iti place. De fapt, ideal ar fi ca daca vrei la arhitectura, anii astia sa faci altceva. Ca sa fie lejer e ok sa incepi meditatiile dintr-a 11a dar merge si dintr-a 12a. Exista posibilitatea sa nu intri chiar daca te-ai pregatit nu stiu cati ani si posibilitatea sa intri fara prea mare eforttongue
O sa vezi tu ca arhitectura nu e desen. Desenul se invata si e cea mai simpla chestie din facultatea astatongue E mult mai important sa stii o gramada de chestii si sa ai o minte deschisa.
Eu iti recomand sa inveti fotografia, sa-ti faci un blog, sa scrii, sa asculti multa, multa muzica, sa vezi o gramada de filme, sa mergi la muzee, sa citesti, sa-ti pui intrebari si sa cauti raspunsuri. Bine, si multe altele. Ideea e, sa fi pasionat de ceva. Desi, cred ca e valabil pentru orice domeniu ai vrea sa urmezi.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa stiu si eu daca e posibil sa devin arhitect chiar daca nu sunt bun in desen?

| sbboy explică (pentru anonim_4396):

Da!
Am aflat de curand.Desenul pentru. arhitectura nu prea necesita talent insa trebuie sa muncesti mai mult.
Ce sa zic...succes!