| Sergiu1996 a întrebat:

Buna,din clasa a 4 invat engleza,dar nu am avut dorinta si nici nu am acordat prea mult timp acestei limbi, am finisat clasa a 10 si nu cunosc cine stie ce, de aceea as dori s-o cunosc mai bine, pentru ca voi avea peste 2 ani BAC si iti pare rau cand nu iti poti exprima opinia in engleza(o opinie elevata), nu poti scrie un eseu frumos,fara greseli,etc Cu ce as putea sa incep, sa citesc ceva carti, ceva de pe net? Cate ceva stiu...

14 răspunsuri:
| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Incearca sa faci niste cursuri de engleza ..institutul eurocor ofera cursuri la preturi mici.

| Ladyanitza21 a răspuns:

Sunt clasa a 12-a si o sa dau peste 2 saptamani examenul la engl.Eu am facut engleza in cei 4 ani de liceu si am ajuns la un nivel sadisfacator.Citeste in engleza, daca sunt cuvinte pe care nu le cunosti cauta-le in dictionar, fa compunere pe anumite teme si cel mai bine e sa le dai cuiva care stie sa ti le corecteze (mie mi le corecta chiar profesorul de la clasa), asa inveti chiar din greselile tale. Poti cauta pe net exercitii (gramatica) si sunt si rezolvari asa o sa inveti si gramatica.
Eu zic ca in 2 ani o sa fi chiar bun la engleza.winkingBafta!

| andra2003cool a răspuns:

Poti intra pe gogle translation si sa scrii cuvinte in romana si le traduci in engleza si poate le reti

| Mijaiche_Alina-Andrada_1998 a răspuns:

Poti sa faci meditatii, cursuri pe internet sau...sa citesti carti si sa participi la diferite concursuri. Poti sa o rogi pe profesoara ta sau pe altcineva sa stea cu tine dupa ore, tot un fel de meditatie.
Sper ca te-am ajurtat.
Funda?

| Sergiu1996 explică (pentru Mijaiche_Alina-Andrada_1998):

Tu vorbesti la general, nu vii cu exemple elocvente, concrete...

| Mijaiche_Alina-Andrada_1998 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Asta era tot ce aveam...straight face

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Ştii ce zic eu? să înveţi mai întâi română, apoi să te gândeşti la engleză.
Nu că aş fi eu cea mai îndreptăţită să comentez, dar tu eşti prea arogant să recunoşti că ai o problemă.
Numai bine!

| Sergiu1996 explică (pentru MadRaven):

Da-ti doua palme, atat in realitate, cat si in lumea ta virtuala...

| Sergiu1996 explică (pentru MadRaven):

"Stii ce zic eu?" crezi ca imi pasa, draga, am loc la olimpiada la romana si ma doare in fix in cot de prezumtiile tale...

| MadRaven a răspuns (pentru Sergiu1996):

Eram gata să bag mână în foc că iar te lauzi cu locul tău la olimpiadă.
Dacă e să o iei aşa, anul trecut am fost pentru prima oară la olimpiada de română şi am luat locul III la judeţeană. Dar asta nu e ceva cu care să mă laud, chiar mi-e ruşine că am făcut atât de puţin.
Ai loc la olimpiadă, ce înţelegi tu prin asta?
Dacă ai loc la olimpiadă nu înseamnă că eşti inteligent, sunt persoane care au merg la mai multe olimpiade şi abia pot lega corect două cuvinte.
Cum am mai zis, nu sunt cea mai potrivită persoană să comentez, de 2 zile dau peste întrebările tale şi am zis că: "lasă-l, e o cauză pierdută" dar când am văzut în ce hal ai stâlcit limba română în intrebarea asta, nu m-am putut abţine.
Nu mă interesează dacă îţi pasă sau nu de părerea mea, tu faci degeaba umbră pământului.
Cum am zis, mulţi ţi-au făcut observaţii, eşti prea plin de tine să te înveţi minte.

| Sergiu1996 explică (pentru MadRaven):

Cica sunt "umbra pamantului", esti judecatorul meu suprem? Tu esti prea virtuala pentru lumea asta reala, da-ti inca 2 palme...

| MadRaven a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ce-ar fi să-ţi dai tu două palme, da' de-alea zdravene.
Cât de...neinteligent să fii, ca să nu zici că te jignesc, să nu-ţi dai seama că poate e ceva greşit. Multe persoane ti-au făcut observaţii, persoane mult mai inteligente ca tine de la care chiar ai multe de învăţat şi ar trebui să le mulţumeşti pentru că şi-au dat interesul să-ţi deschidă ochii, dar nu, tu ai prea multe aere de om care se crede inteligent.
Eşti tipul ăla de om care sare la bătaie dar habar nu are de ce, sau pentru ce.
Mi-ai dat mesaj că cică "În ce clasă eşti?". Deşi ai sărit peste a face cunoştinţă, am trecut peste. Ţi-am răspuns, nici măcar nu ai avut bunul simţ să mai zici ceva.
Ştii vorba aia: "Prostul nu e prost destul, dacă nu e şi fudul."
Nu zic că ar trebui să iei tot ce ţi se spune prea în serios, dar orice critică constructivă e bine venită.
Un om care ar fi aşa de inteligent precum te dai tu, că cică "ai loc la olimpiadă", ar asculta orice critică şi ar analiza-o, apoi ar decide dacă e bună sau nu.
Un om inteligent este mereu deschis spre a afla lucruri noi, tu eşti un băieţaş care vrea şi el atenţie. Din clasa a4a faci engleză şi nu te-a interesat, nu te-a dus capul să-ţi dai seama că orice lucru învăţat te ajută în viaţa, abia acum te-ai trezit puţin la realitate şi te prefaci că ceri ajutor.
De ce am zis că te prefaci? De fiecare dată când cineva vrea să te ajute tu te dai "mare şi tare", vorba poporului.
Tu eşti genul ăla de om aşa de încuiat, că nu acceptă să i se spună că mai are multe de învăţat până să ajungă la nivelul la care se crede. De unde mi-am dat seama? Oameni de 4 ori, poate 8, mai inteligenţi ca tine ţi-au oferit ajutorul, dar nu, tu eşti prea orgolios ca să îi bagi pe ei în seamă. Tu eşti cineva pentru că ai loc la olimpiadă.
Cui îi pasă de locul ăla la olimpiadă? Ca unui om deştept nu-i pasă, un om inteligent merge la olimpiade să-şi teste cunoştinţele, tu mergi doar pentru premii.
Dacă până acum ai fost răsfăţat, nu înseamnă ca tu le ştii pe toate şi ai mereu dreptate.
Trezeşte-te la realitate băiete! Există o lume extraordinară pe care tu nu o poţi vedea deoarece ai ochii închişi şi refuzi să laşi pe cineva să ţii deschidă.

| Sergiu1996 explică (pentru MadRaven):

Da-ti doua palme, multa lume nu inseamna multa constiinta si calatorie placuta in lumea ta virtuala, mai fa niste lectii de romana, caci ai probleme cu semnele de punctuatie...

| MadRaven a răspuns (pentru Sergiu1996):

Încep să cred că tot repeţi "dă-ţi două palme" pentru că nu ştii ce altceva să spui.
Legat de semnele de punctuaţie, zici că eu am nevoie de lecţii când tu eşti cel care are mai mare nevoie. Numai în această frază de 3 rânduri ai făcut peste 3 greşeli de pnctuaţie. Foloseşti prea multe virgule, nu cred că ai aflat de existenţa punctului.
Doi la mână, în fiecare răspuns pe care mi l-ai dat ai băgat şi "lumea ta virtuală". Ai găsit şi tu o expresie care ţi se pare interesantă şi o repeţi la nesfârşit, crezând că pari interesant.
Asta dovedeşte că mi-am făcut o părere corectă despre tine, eşti un răsfăţat care se crede cel mai tare, de asta nu accepţi nici un sfat.