| Vegetariana a întrebat:

happy
As dori si eu cateva intrebari de cultura generala la care trebuie sa le stii raspunsul neaparat, ca om ce esti. Va rog?batting eyelashes
Puteti sa puneti doar intrebarea si o daca o sa stiu raspunsul o sa-l dau, fara google, daca nu mi-l puteti da voi sau il pot cauta singura.
Faza este ca o sa particip la un concurs si chiar nu am idee ce intrebari vor fi.
Multumesc! happy

15 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

De unde vine numele Dobrogea?

| Kaℓi a răspuns:

Cine si in ce imprejurari a rostit "Ecce homo"?

| Salluty a răspuns:

Buna. Eu pot sa-ti pun niste intrebari dar mai intai te rog sa-mi spui in ce clasa esti ca sa stiu la ce nivel sa fie.

| Vegetariana explică (pentru Kaℓi):

Hei! Nu stiu raspunsurile la intrebari, daca vrei imi poti spune tu raspunsul daca nu o sa-l caut eu pe net. Apropo, intrebarile sunt foate bune, daca mai ai te rog sa mi le pui.
Multumesc! happy

| Vegetariana explică (pentru Salluty):

A 10-a

| Kaℓi a răspuns (pentru Vegetariana):

Vine de la despotul Dobrotici, cel care a organizat pe acest teritoriu o formatiune statala independenta in secolul XIV.

Pilat din Pont, cand l-a vazut pentru prima data pe Isus.

| Kaℓi a răspuns:

Cine a infiintat prima gradinita de copii?

Cui apartine expresia "Sa dati baietilor o zi de vacanta!"? sunt ultimele lui cuvinte, rostite pe patul de moarte, si au ramas in istorie prin ineditul lor. La fel, cine a rostit cu ultima suflare "Lumina! mai multa lumina!"? asta e mai usor happy

Cine a spus "Sunt stapan pe mine ca pe univers"?

Ce este "Acul Cleopatrei"?

| Vegetariana explică (pentru Kaℓi):

Stiu doar ca are un nume de francez cel care a zis "sunt stapan pe mine ca pe univers" happy celelalte, n-am idee!

| rowergirl a răspuns:

Care este cea mai buna canotoare a sezonului 20?

| Kaℓi a răspuns (pentru Vegetariana):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Johann_Heinrich_Pestalozzi

Filozoful grec Anaxagora, care conducea o importanta scoala de filozofie. Si Goethe...

Acul Cleopatrei e un obelisc antic egiptean care a fost mutat la Muzeul de Istorie din New York.

| Vegetariana explică (pentru Kaℓi):

Multumesc frumos!

| Vegetariana explică (pentru rowergirl):

Care? n-am idee!

| rowergirl a răspuns (pentru Vegetariana):

Elisabeta lipa e chiar romanca

| Vegetariana explică (pentru rowergirl):

Ok,multumesc frumos!

| manke a răspuns:

Uite un site interesant: http://www.poftim-cultura.ro/