| Lulupana1234 a întrebat:

Bună TPU, am o nelămurire.
Știți cumva de ce lebedele își țin aripile încordate atunci când plutesc pe apă?

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Este o poza de amenintare.

| Violleta2022 a răspuns:

Dimpotriva, sunt foarte calme, relaxate si isi tin aripile stranse, eu le vad zilnic, doar locuiesc langa lac.
Doar cand au pui sunt ca orice parinte grijuliu, sa-si protejeze copii.

| VENON a răspuns:

Lebedele își țin adesea aripile într-o poziție ușor ridicată și încordată atunci când plutesc pe apă din mai multe motive. Acest comportament poate semnala dominanță sau protecție, în special în perioada de împerechere sau atunci când au grijă de pui. Aripile încordate și ridicate pot face lebăda să pară mai mare și mai impunătoare, descurajând potențialii prădători sau rivali. În plus, menținerea aripilor ușor ridicate ajută la reglarea echilibrului și stabilității atunci când lebăda plutește, contribuind la manevrabilitate pe apă.