| Fumiko a întrebat:

Buna, vreau sa imi vopsesc niste haine, adica sa scriu ceva pe cateva tricouri(tricouri albe dar si colorate) si vreau sa stiu: daca scriu cu vopsea pentru perete o sa ramana sau daca spal tricoul o sa iasa? Am incercat cu mină de la creioane dar a cam iesit...multumesc

6 răspunsuri:
| Xaya a răspuns:

Eu iti recomand sa iei vopseluri speciale. Daca vrei sa iti schimbi culoarea unui articol eu am folosit o vopsea textila de la Iberia. Daca vrei doar sa desenezi cumpara vopseluri speciale sau acrilice fiindca mina de creion se duce dupa cateva spalari. Vopseaua de perete nu e prea diferita de tempera. Cand am zugravit m-am umplut de vopsea le tricou si pe blugi dar s-a dus de tot dupa doua-trei spalari.

| Bucişan_Vanessa_1994 a răspuns:

Eu iti propun sa iti iei acrilice, sau poti sa iti iei carioci textile

| sierra1 a răspuns:

Ia vopsea spray (la tub) universală, te rezolvă. Dr orice ai face la spălări se va estompa.

| Fumiko explică (pentru Xaya):

Si vopseaua acrilica de unde as putea sa o cumpar? Nu am mai cumparat niciodata vopsea si nu stiu.

| cristi202 a răspuns:

Nu incerca cu acrilice pe material textil. Se zice ca acrilicele sunt bune pentru orice material, dar nu e chiar asa. Pe material textil va arata destul de urit, si nu va tine. Ia culori speciale pentru materiale textile.
www.colorit.ro, www.profiart.ro, si mai sunt multe altele de unde poti lua. Daca vrei sa mergi direct la magazin, pe site-uri gasesti si adresele necesare.

| Fumiko explică (pentru cristi202):

Ok,multumes mult.