Care sunt cele 10 personaje literare masculine cu care am ieşi în oraş?

Toate avem câte un personaj principal masculin cu care am vrea să ieşim în oraş, fie că vorbim de eroi cu muşchi şi arme, fie că vorbim de baieţi deştepţi care ies din orice încurcătură folosindu-şi numai talentele oratorice.

Mr. Darcy – Evident că trebuia să fie primul pe lista noastră, aşa cum e şi în fanteziile tuturor fetelor care au citit Mândrie şi prejudecată sau au văzut vreunul din filme (mai ales miniseria cu Colin Firth).

Dacă te întrebi ce motive ai mai avea să o citeşti pe Jane Austen, află de aici.

Blackthorne din Shogun – Nu-i un personaj prea plăcut la început, atunci când ajunge în Japonia împreună cu echipajul lui. Clavell îi descrie pe olandezi în contrast cu poporul nipon: nespălaţi, lipsiţi de onoare şi de respect, lacomi şi nechibzuiţi. Însă tocmai asta îl face pe Blackthorne un personaj atât de interesant – pentru că îl vezi cum se transformă, cum ia ce e mai bun din ambele culturi şi evoluează ca om.

Căpitanul Nemo – adică Prinţul Dakkar al lui Jules Verne, căpitanul vasului Nautilus din Douăzeci de mii de leghe sub mări şi misterioasa entitate care care îi ajută pe naufragiaţii de pe Insula Misterioasă. Nemo e bine educat şi un bun inginer, un lider care pune preţ pe libertate, şi, cel mai important, un prinţ cu un palat submarin.

Edmond Dantes – Viitorul conte de Monte Cristo evadează dintr-o închisoare din care e, teoretic, imposibil să evadezi, apoi începe să-i pedepsească, unul câte unul, pe toţi cei care l-au nedreptăţit, răsplătindu-i, în acelaţi timp pe cei care l-au ajutat şi făcând acte de caritate. Probabil că n-ar fi cea mai distractivă ieşire a vieţii noastre, dar ne-ar plăcea să auzim câte ceva din filosofia lui de viaţă.

Mr. Rochester – Lordul întunecat de la Thornfield nu e frumos, nici simpatic. Dar e inteligent, întunecat şi misterios, genul ăla care ţi-ar deschide portiera la taxi, pardon, la trăsură, şi uşa la restaurant, şi ar achita şi nota. Ba chiar s-ar simţi ofensat dacă nu l-ai lăsa.

Nick, şoferul din Povestea cameristei – Pentru că, în comparaţie cu celelalte personaje ale cărţii, Nick e singurul care pare cu adevărat distractiv. Probabil că ar fi neremarcabil în altă carte – dar în romanul lui Atwood devine dovada faptului că uneori, personajele se conturează mai bine prin contrast cu ceea ce le înconjoară, decât prin propriile lor trăsături şi fapte.

Vezi şi recenzia noastră la Povestea Cameristei.

Victor din Cireşarii – Ce fată n-a visat să iasă la un suc cu Victor din Cireşarii? Mai ales după ce o salvează pe Laura? Azi, am ieşi în oraş cu el numai ca să vedem cum a crescut. Ce fel de de adulţi ar fi toţi Cireşarii azi?

Voi de câte ori aţi citit Cireşarii?

Rhett Butler – Un personaj cu care nu am ieşi doar în oraş, ci l-am duce la o petrecere, pentru că probabil ar fi sufletul ei. Un alt exemplu că, pentru ca un personaj masculin să fie memorabil, nu trebuie să arate bine – Ashley este mai chipeş. Ori să fie prea cinstit – Rhett e un fost cartofor, a fost dat afară de la West Point, şi îşi construieşte toată averea pe spinarea războiului.

Duncan Idaho – Paul Atreides nu e tocmai cel mai charismatic personaj masculin din Dune, însă Duncan Idaho e suficient de şarmant pentru amândoi. Este un luptător şi un pilot talentat, şi unul din singurele personaje din Dune care apar în toate cele şase părţi ale seriei, tocmai pentru că a fost extrem de popular.

Jay Gatsby – Dacă pe Rhett Butler l-am duce la o petrecere, pe Jay Gatsby l-am pune să dea una.

Vezi şi: 14 personaje masculine pe care n-ai vrea să i le duci mamei tale acasă

Ioana Epure,

Editor Bookaholic.ro

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Desigur ca multe dintre personajele amintite de tine ar putea figura si pe lista mea; dar literatura fiind atat de vasta as putea adauga si altele
Renny Wakefield-din" Jalna" de Mazo de la Roche
Mikael Blomkvist-din "Barbati care urasc femeile" de Stieg Larsson
Kester Woodseaves-din "Nepretuita otrava" de Mary Webb
Simion Jder -din "Fratii Jderi"de Mihail Sadoveanu
Andrei Bolkonski-din "Razboi si pace" de Lev Tolstoi
Ochi de Soim -din "Ultimul mohican"de Fenimore Cooper
Aramis-din "Cei trei muschetari "de ALexandre Dumas
John Mangles-din"Copiii capitanului Grant"-de Jules Verne
Felix-din "Enigma Otiliei"-de George Calinescu
Zorba-din" Zorba grecul" de Nikos Kazangakis, s.a.m.d.

| Leocerba a răspuns:

Nu vreau sa ies in oras cu personaje arhicunoscute, motivul este unul practic: am fi opriti din metru-n metru pentru ca eroii mei sa-mparta autografe sau explicatii trecatorilor(de ce in capitolul 2 l-a impuscat pe ala, de ce in actul 3 a parasit-o pe aia,etc.)Si, daca-i bal, bal sa fie: as iesi cu toti odata.
Am sa aleg 4 personaje mai putin cunoscute,ca sa avem si noi parte de intimitate,in oras.
Arturo Bandini,eroul lui John Fante,neconventional,necesar reactiilor mele,surprinzator,doldora de umor negru si ironie,el mi-ar gasi cele mai aiuritoare locuri si subiecte in oras,e pur si simplu teribil! si stie sa pretuiasca tacerea.
Rudolf Born,francezul lui Paul Auster,ar completa gasca noastra pentru ca este elegant,bun cunoscator a tot ce este urban,rafinat,spumos si daca gasim inchis in oras,nu-i bai,el stie sa gateasca,are cele mai ciudate obiecte de contrabanda prin sertare si poate fi, pe termen scurt, o gazda stralucita.Si stie sa aprecieze tacerea.
Shadow,eroul lui Neil Gaiman,abia iesit din puscarie,fetelor(!) ar fi urmatorul din gasca mea,atat de creativ si de viu,cu el orice strada,orice cladire capata alta perspectiva( poti fi in Pagubenii din Vale dar te simti ca-n Olimpul Zeilor).E drept, cu el stii de unde pleci dar nu poti anticipa unde vei ajunge, dar nici nu te plictisesti.Si stie sa aprecieze tacerea.
Mîşkin al lui Dostoievski,pentru mine el este un print-homar venit din plin univers S-F, un fel de "guilty pleasure". Probabil, el a inventat tacerea laughing
Acestea sunt cele 4 personaje literare masculine cu care mi-ar fi bine in oras.Cu mine, 5.Suficient.

| Leocerba a răspuns (pentru April):

April,mi-l imprumuti pe Zorba? de pilda, in seara asta iesiti voi sau pot sa-l cer? ar fi "de vis"...

April
| April a răspuns (pentru Leocerba):

Vezi bine ca am inteles propunerea editorului ca pe o lista de preferinte; ca a formulat-o asa cum se vede inteleg:probabil a voit-o accesibila tuturor categoriilor de varsta, iar cei foarte tineri se obiectiveaza mai greu.Inteleg intrebarea ta ca pe o ironie dar iti spun ca Zorba imi place enorm; as iesi in orice seara cu un om atat de original si de viu precum este eroul lui Kazantzakis...Da, daca l- as fi intalnit vreodata pe Zorba nu mi-ar mai fi trebuit ceilalti noua...
p.s.Imi place grozav raspunsul tau, dar nu ti l-as imprumuta...Pe Zorba, desigur! (Pentru

April
| April a răspuns (pentru Leocerba):

Acum observ sintagma "de vis"si inteleg ca nu e ironie; ma bucur, dar tot nu ti-l imprumut! Doamne, de parca l-as avea...dar nimic nu ne impiedica sa-l asteptam; poate vine...

| Leocerba a răspuns (pentru April):

April,ironie? da` de unde! imi place Zorba grecul asa de rau incat as trece peste tot respectul si l-as invita in oras. Norocul lui ca sunt si Bandini,Shadow, Born si Mîşkin cu noi, altfel as rupe tacerea aia pe care o apreciam mai sus laughing

| Leocerba a răspuns:

Urmeaza 14 personaje masculine pe care n-ai vrea să i le duci maică-tii acasă? fetelor, gluma se ingroasa!

| Bookaholic a răspuns:

@ April, multumim! Foarte bine suna lista ta si chiar daca nu vrei sa ni-l imprumuti pe Zorba, nu-l vom uita happy
@Leocerba: ne-au pus pe ganduri si fantezii propunerile tale, foarte bine alesewinking Bandini si Born... astia da barbati de luat in oras!

| Lauragd a răspuns:

Raskolnikov din "Crima si pedeapsa" si Felix Sima din "Enigma Otiliei". Sunt personaje inteligente si interesantehee hee

| Necrophagist a răspuns:

L-as lua pe Iosif al lui Mann pentru ca as putea ramane tot discutand la cafeneaua aceea 10 ani. Apoi pe tipul lui Pessoa pentru a ne consola unul pe celalalt la paine prajita si ceai

April
| April a răspuns:

Si? Fericirea ta se hraneste cu nefericri straine? Pari a jubila! Si apoi, cine se pricepe apreciaza mai degraba parfumul subtil al modestei petunii decat splendoarea exerioara a orhideii.
P.s.N-a fost decat o lista si-o gluma, si iata cum scot ele la iveala falsul din declaratii prieteni.Sa fii fericit!

| AnonymousMm a răspuns:

Eu categoric nu l-as alege pe Mr Darcy (desi e interesant ca persoanathinking) pe lista mea ar fi Felix din Enigma Otiliei, l-ati uitat pe Danut din La Medeleni, Pavel sau Petru Anicet din "intoarcerea din rai" si nu mai stiu...big grin

April
| April a răspuns:

Ce inversunat esti! Ca un misogin autentic; acum inteleg de ce intrebai despre misandra:iti cautai perechea!