| Youkillme a întrebat:

Care sunt secretele Giocondei a lui Leonardo Davinci? cea mai misterioasa pictura din lume...si e drept ca Leonardo a fost gay?

4 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

E misterioasa pentru ca nu stim ce a vrut sa spuna exact cu acea pictura, zambetul, culorile, peisajul din spate toate au o semnificatie si sunt interpretabile. Bafta!

| Youkillme explică (pentru Elvina):

De fapt sunt descoperite deja 27-24 secrete dar nu le stiu!

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Sunt multe ipoteze şi aşa zise secrete.
Unii zic că i s-ar ştii identitatea, alţii că e un autoportret efeminat al lui da Vinci, alţii că e un portret al iubitului ucenic al lui Leonardo, ş.a.m.d.
Sunt sigură că nimeni nu va ştii vreodată adevărul, oricât vom analiza noi şi răsanaliza.
Şi da, Leonardo da Vinci era homosexual.

| 30stm a răspuns:

Leonardo era gay ca si Michelangelo si multe alte personalitati din istorie:)). Gioconda este cea mai discutata opera din lume.Se spune ca este portretul unei femei care era iubita unui duce(recent s-a descoperit scheletul acestei doamne). Altii sunt de parere ca este portretul artistului in varianta feminina sau al unui iubit de-al sau:-s. http://www.google.ro/......tp?/imgres