| anonim_4396 a întrebat:

Cine e considerat fondatorul  Esteticii Urate ca si curent literar?

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Victor Hugo.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Estetica uratului nu este un curent literar, ci doar o directie in literatura si arta. Preocuparea pentru urat ca si categorie a esteticului apare inca de la Aristotel. Conceptul de estetica a uratului e introdus si fundamentat in secolul 19. Karl Rosenkranz publica in anii 50 ai secolului 19 o carte care se numea chiar asa. In literatura, curentul care promoveaza principial estetica uratului este simbolismul (Baudelaire, Rimbaud, Malarme, Verlaine). La noi, cei mai cunoscuti scriitori sunt Bacovia si Arghezi.

| Irina a răspuns:

Charles baudelaire cu volumul "Les Fleurs du mal". iar la noi Tudor Arghezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am impresia ca Baudelaire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Estetica uratului a fost intalnita in poeziile lui Tudor Arghezi....care se mai numesc si arte poetice(citeste poezia Testament pentru a intelege mai bine acest lucru)!

| rouaroxa a răspuns:

Baudelaire?