| TearsOfBlood a întrebat:

Cine este de acord ca telenovelele de gen pariu cu viata si alte telenovele romanesti sunt niste prostii cu replici jalnice, actori jalnici si roluri jalnice.
Cel mai bun raspuns primeste funda(adica explicatii de genul ce mai e jalnic la ele).

Răspuns Câştigător
| Rrrr a răspuns:

Sunt de acord. In mare parte actorii sunt nepregatiti ( ma refer la tinerii din pariu cu viata ) si romanii nu au ajuns inca la nivelul la care pot face seriale foarte bune, sunt inca la inceput. In fine, serialul mai e cum mai e, dar mai jalnici sunt fanii aia infocati ce se cred deja din serialul respectiv, felul in care vorbesc despre el, isi pune poze cu actorii lor preferati pe unde apuca. Daca te iei de idolii lor iti sar la gat si avand in discutie pariu cu viata, in fiecare dimineata de marti gasesti coverurile din serial, cu descrierea "varianta asta-i mai tare decat originalul ", desi ei nici nu stiau sau n-au ascultat pana la capat originalul.

10 răspunsuri:
| SMarius a răspuns:

Nu m-am uitat niciodata la pariu cu viata,si nici nu o sa ma uit...dar mai mari tampenii ca emisiunile alea:iubire interzisa,Nora pentru mama mea(asta chiar e aiurea), fosta mea iubita, fata lui tata, (si mai sunt) sunt dea dreptul jalnice! si mai jalnic e ca se uita lumea la asa ceva...

| KanameKuran a răspuns:

Eu sunt de acord.Majoritatea emisiunilor de la noi sunt replici mai mult sau mai putin jalnice.Sa luam "Castigi in 60 de sec."La noi sunt probe urate fata de ce am vazut la aceeasi emisiune doar ca pe nemti.Sa mai luam un exemplu cum este "Romanii au talent" am vazut emisiunea si la americani.Acolo sa vezi efecte speciale si trucuri spectaculoase, nu spun ca romanii nu au talent, dar la americani emisiunea in sine e mai aranjata si mai organizata decat cea de la noi.
Sper ca am dat un raspuns bun.
P.S Dupa mine cam toate telenovelele au acelasi sir de acctiuni:
ep.1:personajele locul si data.
ep.2:apar inamicii si acctiunea.
ep.3:actiunea devine putin interesanta.->un personaj moare->este razbunat de apropiati->inamicul moare sau este inchis->povestea se termina cu"Si-au trait fericiti pana la adanci batraneti".

| EllaKissYou09 a răspuns (pentru Rrrr):

Mai bine de atat nu puteam sa zic.happy

| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scenarist. In primul rand, Pariu cu Viata nu e telenovela, mai degraba o incercare de cross-over intre sitcom si serial de tipul ''teen dramedy''. Cei drept, avand in componenta actori tineri (e greu pentru actorii la inceput de drum sa filemze 16-18 ore pe zi) si un deadline mereu la limita, scenariul are de suferit, fiind deosebit de cheesy. Insa marea problema vine de la faptul ca oamenii neinstruiti si fara gusturi rafinate in tv si cinematografie tocmai asta isi doresc. Seriale simple, care sa nu-i puna sa gandeasca ori sa le antreneze neuronii. Din acest motiv standardele trebuie sa fie scazute. De ce crezi de exemplu ca mai toate filmele romanesti extrem de premiate la festivaluri internationale prestigioase sunt considerata ''plictisitoare'' de romani? Tocmai pentru ca aici la noi in tara nu prea exista persoane instruite dina cest punct de vedere, persoane care sa aprecieze calitatea in detrimentul comercialului. Despre telenovele nici nu are sens sa vorbim, acolo singurul scop e cel comercial. Un sezon de telenovela de altfel e filmat relativ repede, un episod de 45 de minute fiind de obicei filmat in medie in 2 zile, deci la foc automat. Acolo insa segmentul de piata e extrem de bine testat. In special femei casnice, eleve nu foarte dotate dar si persoane pasive social. La noi mai exista seriale si emisiuni trucate care prind extrem de bine la public din acelasi motiv si anume faptul ca cei mai multi romani doresc sa urmareasca ceva cat mai simplu, pentru ''relaxare''. Din fericire la capitolul filme stam foarte bine dar acestea sunt din pacate apreciate in principal de straini.

| seby27278 a răspuns:

Si eu sunt de acord cu asta, nu sunt buni de nimic, sunt jalnici.

| madalina2013 a răspuns (pentru Rrrr):

Da se vede ca sunteti niste egoisti nu stiti nimic daca sunteti atat de talentati dc nu faceti voi filmele.In loc sa va bucurati ca aceste filme au o parte de educati si uneori ce se intampla in filme se poate intampla si in realitate(ex:pariu cu viata ) deci nu mai fiti niste egoisti ganditi-va ca ii jigniti si pe fani dar si pe actorii

| madalina2013 a răspuns (pentru KanameKuran):

Sti u te-ai jignit pe tine adica spund ''romani'' u nu esti roman? sau esti american?

| TearsOfBlood explică (pentru madalina2013):

Daca vrei sa stii eu sunt american! Nu cred ca baiatul a avut vreo intentie sa jigneasca cetatenii din Romania.Dar pe mine sincer ma deranjeaza acesti oameni din "Pariu cu viata" si cantecele lor stupide. Ei vor sa imite alti oameni. Fanii lor sunt jalnici. Unii chiar nu sunt(cei care doar le asculta muzica si se uita la serial), dar restul care scormonesc pe net cum ca nu stiu care s-a sarutat cu ala si numaistiu ce, acestia sunt ridicoli si sunt liber sa o spun, ii cred patetici!

| madalina2013 a răspuns (pentru TearsOfBlood):

Si eu sunt fana pariu cu viata si poate alti mii de oameni nu-ti dai seama ca jignesti atatia oameni cat si din Romania dar si din alte tari deci mai bine nu mai vb

| TearsOfBlood explică (pentru madalina2013):

Eu nu jignesc fanii normali.Cei nebuni pot sa o ia ca o jignire daca vor.Ma refeream la fanii care scormonesc in vietile personale ale actorilor si nu la fanii normali ca sunt patetici, iar unul din ei e si verisoara mea, pentru ca ea m-a innebunit cu ei si ma face sa zic lucruri rele de ea si fani.Eu nu jignesc pe nimeni nici din Romania si nici din alte tari pentru ca cei din alte tari sunt destul de intregi la minte incat sa nu se uite la asemenea telenovele...(adica ei nici nu le cumpara ca sa le difuzeze la tv macar). Deci daca am jignit vreo-un fan normal imi cer scuze, dar daca nu sa ii vina mintea la cap si sa nu mai scormoneasca atata in vietile "actorilor".O la revedere placuta!