| faimosul28 a întrebat:

Cine ma ajuta la un proiect despre proprietatile organoleptice ale apei din retele de distributie, doresc poze?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Proprietatile oganoleptice ale apei sunt :
1. gust
2. miros
3. turbiditate/limpiditate (continutul de substante aflate in suspensie)
4. duritate (continut de saruri de calciu, magneziu)
4.1 duritate permanenta (saruri care raman in apa si dupa fierbere)
4.2 duritate reziduala (se depun saruri la fierbere)
5. temperatura (recomandabil intre 12 - 15 grade Celsius)
6. Poze nu cred ca vei gasi, pentru ca in afara celor din manualele de specialitate, cei care fac investigatii asupra retelelor in functiune, sau a celor scoase din uz, nu dau relatii. Tot ce pot sa-ti spun, este ca in tara noastra, dupa cca. 10 ani de exploatare toate conductele au depuneri pe pereti, incat sectiunea initiala se poate reduce si la 40 %.

4 răspunsuri:
| J7anine a răspuns:

De unde esti? Incearca la Administratia Nationala Apele Romane sau la Directia Apelor. Succes!

| J7anine a răspuns:

La biblioteca de la tine din oras ai incercat?

| faimosul28 explică:

Sunt din ploiesti