| ihacoswhy a întrebat:

Daca fac un curs de pictura la palatul copiilor constanta sau oricare credetei ca voi picta mai bine si voi avea mai multa imaginatie?

15 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

50 la suta te va ajuta dar restul depinde de tine, cat esti de talentata... happy

| diditza23 a răspuns:

Depinde cat de pasionata esti de pictura ( daca iti place cu siguranta vei prinde multe trucuri si vei picta mult mai bine ) eu am facut cateva ore de meditatie de pictura pentru un examen si din orele alea putine am invatat tehnici faine de pictat si trucuri foarte utile pe care le tin minte si acum.Deci cred ca este foarte bn.In legatura cu imaginatia...asta depinde mai mult de tine, dar cred ca ti-o vei dezvolta si pe ea. spor!

| SamsungGalaxyS3 a răspuns:

Imaginatia nu se poate invata oh go on

| whit3terror a răspuns:

Cu timpul da iti vei imbogati imaginatia.De pictat vei picta mai bine pentru asta sunt si facute palatele copiilor.Cand incepi sa pictezi putina imaginatie tot trebuie sa ai ca orice copil, imaginatia o are oricine, talentul la pictat e putin mai greu, usor usor in cativa ani vei picta frumos.Incerci inceri si o sa iti iasa.Repetitia e mama invataturii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cursul iti va fi de folos. Inveti tehnici si metode de a combina culorile, de a da valoare spatiului, cum sa pui ceva inevidenta, etc. Pictorii in general fac tablouri dupa natura sau cu un model.Prea rar din imaginatie. Poate din amintiri.

| Park1Suin a răspuns:

100% ca te va ajuta.Eu de cand umblu la pictura m-am perfectionat.O sa incepi sa vezi natura altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"in evidenta", scuze! Bara mea de spatiu se cam blocheaza.

| SandraM a răspuns:

Imaginatia ti-o dezvolti prin lectura, filme, teatru. Cursurile de pictura te vor ajuta sa iti dezvolti talentul nativ, vei invata lucuri noi despre proportii, culori, tehnici. Mult succes! happy

| zmeurici a răspuns:

Da sigur iti vei dezvolta imaginati

| Wrufloukel a răspuns:

Din fericire pentru tine, și eu am fost la palatal copiilor să pictez să studies picture la profesorul andone Adrian. Un mare artist! Și prima data cand am intrat in sala de picture am fost intimpinat de multe obiecte decorative care iti sporesc imaginatia si te indeamna la creativitate. Salile de picture sunt pline de obiecte decorative de exemplu cranii, busuturi de domnitori busturi de femeie natura moarta etc! Apoi am fost intimpinat de tineretul de acolo, de tinerii din acea sala care erau super talentatzi si de la care aveam ce sa invat! Artistii sunt oameni inteligenti, la ei tot ce conteaza este sa creeze ceva sa dezvolte ceva! Pot spune ca este un fel de stiinta! Ma uitam cu drag la toti de acolo cum desenau in creion, sau altii care pictau, eram uitmit de cat de multe poate face creierul asta uman si cat de multe poate sa creeze! Si daca tu te vei integra in acest mediu si vei trai in acest mediu, cu siguranta ca aptidudinile tale de pictor se vor dezvolta foarte mult si cine stie cate poti sa faci. Ideea este sa te duci acolo cu increde in tine. Si sa ai grija ce spui in preajma altor artisti pictori, acestia sunt sensibili la negativitate la cuvinte vulgare sau negative si vei fii marginalizata daca te apuci sa te dai in stamba si sa vi cu chestii infantile. In sala de picture totul vibreaza, este ca o poezie care o recita tacerea din sala de picture! Nu lasa timpul sa treaca peste tine. Cu timpul vei creste si timp nu prea vei mai avea etc! Profita la maxim de tinerete si dezvoltate intr-un mediu sanatos! De cocalari manelisti este plina tara asta!

| ihacoswhy explică:

Ca o colega e talentata si profesoara de desen a trimis-o la un concurs si a castigat locul 1 si o bursa de 6 luni si colegele mele sunt geloase si am inceput si eu si vreau sa fiu la fel de bunasad

| deeyutzza94 a răspuns:

Cu siguranta te va ajuta foarte mult. Talentul si pasiunea se imbina de minune. :*

| KrYsTy2OOO a răspuns:

Daa

| MMihai a răspuns:

Câhh! Câhh! CÂHH!

Nu este bine ce vrei să faci!

Întâi trebuie să desenezi foarte corect.

Asta este mișcarea nr 1.

Se desenează cu creionul, cărbunele, tuș cu peniță, etc pe hârtie.

După ce știi să desenezi foarte corect, abia după aia te gândești să și pictezi.

Culorile sunt foarte scumpe și culoare pusă pe un desen incorect==bani pierduți.

Te fură culoarea și nu vei picta nici o dată cum trebuie.

Nu trebuie date pe mână unui copil culori, până ce nu desenează foarte corect.

Pe la anticariatele din București erau anii trecuți cărți care te învățau să desenezi. +cărți de anatomie artistică,
Majoritatea erau în engleză.

Culoarea este cea ce este frumos, la o pictură.

Un tablou bun are un desen foarte corect și culorile puse bine, pe acel desen corect.

Viitorul aparține picturii cu lumini în locuind astfel pictura de șevalet cu culori, și evident picturii pe ziduri, ( ceva gen fresco al fresco, dar cu mai mulți pigmenți colorați ).

| ihacoswhy explică (pentru MMihai):

Nu am inteles nimic din ce spui si nici nu e corect, adica, ce e daca ma duc la un curs de pictura?laughing)