| yinyang a întrebat:

Doresc un raspuns simplu pe acest site... Daca Dumnezeu e doar unul singur, de ce altii isi bat joc de acest nume divin si isi fac nickuri cu ajutorul lui? Sunt atei? Cred ca universul se invarte doar in jurul lor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@yinyang, pe acest site nu vorbim de Dumnezeu. El este in inima celor care cred in el si atat. Cu cat incerci sa ii combati pe atei, cu atat mai multe cuvinte grele vei vedea la adresa Lui si, nu cred ca iti place asta. Mai bine ne limitam la scopul TPU. happy

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Asa e nici eu nu inteleg anumite lucruri! Dar stai linistit fiindca cineva candva la momentul potrivit iti v-a da raspunsurile pe care le astepti! Si sa stii ca nici un rau nu ramane nerasplatit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@yinyang - dragul meu, vrei sa vezi ce inseamna respect pentru rîspunsurile celuilalt? Ia vezi cum am apreciat eu, prin voturi, răspunsurile tale. No, acum, uită-te cum le-ai apreciat tu pe ale mele. Și ai impresia că?
Reiau - credință nu e sinonim cu religie.
Politeism, monoteism, tot un drac. Mai rău e că vorbim din povești ca să trăim in viața reală, iar eu m-am convins că nu există motanul încălțat. De ce ar exista dumnezeul tău? Haaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine suntem noi sa ii judecam pentru ca si-au pus nickuri cu numele lui Dumnezeu? Sunt sigura ca nici tu nu esti perfect si mai ai o gramada de invata la fel ca toti ceilalti, la fel ca mine asa ca invata cum sa fi tu mai bun inainte de toate si stai linistit ca o sa vina un moment cand toti o sa platim pentru faptele noastre si o sa fim judecati de cineva care merita sa ne judece...de Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@yinyang - m-ai lovit. Puternic. Mă doare. dar imi trece pana ma insor (oare?). Sensul nu l-ai priceput, nici acolo, nici aici, dar nu-i bai, ce te poate invata un copil de 12 ani, nu? Nu uita ca stupidul nu e apanajul oamenilor intelepti si cu atat mai putin al celor care stiu si pot sa dezbata. Nu dezvaluie decat frustrare. Si de asta sunt satul ca m-am saturat sa tot explic unuia si altuia ca trebuie sa-si ia soarta in propriile maini, ca nu-l ajuta nimeni sa se faca bine. Iar cand vad si aud idiotenii, imi scot tepii, tocmai pentru ca viata nu e alcatuita deloc din povesti, ci din realitati crude, care nu se trateaza cu frustrari, plansete, urlete, bocit, rugaciune sau lasa ca ne ajuta ala de sus. OK?
Credinta? Crezi in ce? Faptre, man, fapte. Ce folos ca scriem, unii (eu nu ma includ aici), foarte frumos ce scriem pe aici daca ne apuca hermetismul sau monoteismul sau politesimul sau misticismul. Sacralitatea nu a ajutat niciodata decat pe unii. La fel ca politica. Cand vom invata ca nu suntem animale (nici oi, dar nici lei) atunci vom scapa si de frica, de iad, de rai, de muntii de pilaf ai lui Allah sau de Campiile Elizee. Si daca asta e superioritate, atunci da, consider ca sunt superior, dar e vorba de acea superioritate data de faptul ca am trait ceva ce nu multi au trait, datorita faptului ca mi s-au intamplat "neshte intamplari intamplatoare" care imi permit sa spun ca se invart toate in jurul meu. Asta fara sa insemne ca si tu esti acolo. Nu, in niciun caz, nu-mi permit sa-mi irosesc vitalitatea decat pentru cei care conteaza cu adevarat pentru mine. Si sunt fericit. Si ei la fel. Si ne mai si iubim. Si mai suntem si sanatosi (asta conteaza cel mai mult). Si ma simt de 22 de ani. Fara dumnezeu, allah, divin sau shamanic. Doar de la mine. Doar atat.