| CostinAlamariu a întrebat:

Hei, am mai multe întrebări, dar subiectul este unul singur.

În primul rând ce este o casă de cultură? Am vazut ca există cate una cam în fiecare oraș și comună din țară.

Ce rol are și de ce este importantă?

Ati participat vreodata la activitatile organizate de casa de cultura din localitatea voastra? Daca da, ce ati facut mai exact?

În strainatate exista ceva de genul?

10 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

In casa de cultura se fac activitati culturale(dans, teatru, spectacole). Se promoveaza pentru comunitate

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Buna ma numesc TwentyOneWay si sunt atat de proasta si lenesa incat pun intrebariile astea in loc sa caut pe Google s-au sa citesc o carte.

Mai bine de 90-95% (vorbesc in procente) din userii de pe TPU au obosit sa raspunda la intrebari, restul de 5% de-a bia daca mai fac fata la cei 1, 5 milioane de useri si cele 3 milioane de intrrebari. Ei inteleg ca omul isi foloseste doar 10-11% din capacitatea creierului in viata restul de 90-89% il foloseste pe lumea cealalta ca sa o duca mai bine.

| Werrich a răspuns:

(1) Casa de cultură are, în principal, următoarele obiective:

a) organizarea și desfășurarea de activități cultural-artistice și de educație permanentă;

b) conservarea și transmiterea valorilor morale, artistice și tehnice ale comunității locale, ale patrimoniului național și universal;

c) organizarea sau susținerea formațiilor artistice de amatori, de concursuri și festivaluri, inclusiv a participării formațiilor la manifestări culturale interjudețene, naționale și internaționale;

d) organizarea sau susținerea activității de documentare, a expozițiilor temporare, elaborarea de monografii și lucrări de educație civică și informare a publicului;

e) difuzarea de filme artistice și documentare;

f) organizarea cercurilor științifice și tehnice, de artă populară și plastică;

g) organizarea și desfășurarea cursurilor de formare profesională continuă.

(2) Pentru exercitarea acestor atribuții, casa de cultură inițiază și organizează proiecte sau programe culturale.

(3) Casa de cultură funcționează în baza unui regulament de organizare și funcționare, avizat de direcția județeană pentru cultură, culte și patrimoniul cultural național, respectiv a municipiului București, și aprobat de autoritatea tutelară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In casa de cultura se fac spectacole, serbari, dansuri populare etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Lucian4 a răspuns (pentru Werrich):

Asa invatati la scoala copy-paste

| Werrich a răspuns (pentru Lucian4):

Baiatule, asta este Statutul Caselor de Cultura, nu pot sa inventez eu!

| Sophieka a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pe mine si probabil ca pe multi altii, din cate vad, nu ne deranjeaza sa raspundem chiar si la aceleasi intrebari. Fiecare are dreptul sa posteze, chiar daca intrebarea este aceiasi, fiecare are dreptul sa i se ofere atentie, si sa primeasca raspunsuri unice.

| Michaeel a răspuns:

Rolul caselor de cultura e de a arata tradițiile, frumusețea, istoria și obiceiurile orașului sau comuniei respective. Este ca un fel de muzeu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Casa de cultura este Căminul cultural de înainte. Acole se desfășoară spectacole de teatru, muzicale, conferințe ale oamenilor din diferite domenii de activitate etc.