| Spitz10 a întrebat:

Sal TPU.Dau funda.Cat ar valora un ziar cu tehnici de cusaturi "Sateanca" din 11 noiembrie 1964 putin rupt la un varf si indoit la altu? Vreau pareri de la cineva care macar ar avea idee despre asa ceva si nu se gandeste el cam cat ar valora un ziar vechi.Si imi puteti sugera un site unde sa vand ziarul?

10 răspunsuri:
| Diavolcata a răspuns:

Daca e in stare bun cred ca valoreaza 1.000 ron.Depinde de starea lui si cui il vinzi.

| InteresanTT a răspuns:

Era la Bucuresti un targ de vechituri in care erau si ziare.Un teanc de ziare (perioada 1930-1977) costa 20 lei. Oricum, bafta.

| valentingb a răspuns:

Nu valoreaza aproape nimic pentru ca productia lor a fost de serie, si sunt multi care au. Pe langa asta, importanta documentului nu e impresionanta. Si pe langa asta, exista si acum articole /reviste care apar rar, dar apar, cu astfel de modele si tehnici, ca sa nu mai vorbim de video-bloguri pe youtube care te invata asta.
Si eu am niste tablouri foarte frumoase din paie de grau pe panza, facute de stra-bunicul meu. Dar mai bine le mai pastrez 5 generatii decat sa le vand acum.

| Zitronen a răspuns:

Pana in 200 lei happy

| Spitz10 explică (pentru valentingb):

Bah se vede ca nu prea te stii...nu spun ca ar costa o avere dap daca te stiai, iti daideai seama ca nu iformatia conteaza, si prin tehnici de cusut iti arata model nu aparea prea mult scris.Si inca ceva, foarte putin probabil sa mai aiba cineva ca productia so aprit cam acum 35-ani

| valentingb a răspuns:

Nu cred ca m-am adresat cu "ba". Te rog frumos. Nu ma pricep, asa e, sunt un simplu cunoscator in domeniul artei. Sunt atras mai mult de impresionism si de baroc, si nu de tehnici traditionale. Dar crede-ma, orice ziar produs in serie mai are cateva copii in tara asta, si sigur ca informatia conteaza. Exemplu : Oare cat ar valora Declaratia de independenta a Romaniei, comparativ cu un ziar, din acelasi an? Poftim deci dovada ca nu valoreaza foarte mult. Este de interes doar pentru pasionati, care sunt putini, si daca piata e mica, pretul nu poate sa fie mare. Nu dau raspunsuri fara sa gandesc, sa stii. Pastreaza-l intr-un mediu cu umiditate scazuta si temperatura de maxim 20 de grade celsius, si peste 50 de ani va valora poate destul cat sa-ti ajute urmasii daca vor intra intr-o situatie dificila. Acum nu trece de 120 de lei.

| Spitz10 explică (pentru valentingb):

Mdaaaaa...o fost un raspuns destul de inteligent....Auzi dap nu sti cat ar valora niste costume traditionale de cam 100 si ceva de ani? sau mai am un televizor printre primele care au aparut in Romania defect, si de asemenea un radio defect tot printre primele, cred ca au vreo 30 de ani daca nu mai mult.Despre ele ai putea sa imi zici ceva?

| valentingb a răspuns:

Costumele valoreaza foarte mult, daca sunt intregi, depinde de varsta si de model, de calitate si mai ales, daca ai vreo dovada ca sunt atat de vechi. Daca vei cauta pe net vei vedea preturi in jurul a 100 de euro, dar eu am vazut costume care trec de 10.000 de euro, totusi nu stiu ce anume le facea atat de scumpe. Probabil de exemplu, costumul lui Mos Ion Roata, sau a unui alt om important. Sfatul meu este sa intri in legatura cu o un cantaret/cantareata de muzica populara. Dar sa fii destept, intri in legatura cu un banatean, de exemplu, el vine sa vada costumul, constata ca nu il poate purta pentru ca e moldovenesc (exemplu) dar iti poate spune la fata locului cat anume ar putea costa. Astfel el nu iti va spune un pret mai mic decat cel real pentru ca nu e in interesul lui. Sper ca intelegi smecheria.
Televizorul/ radioul, nu stiu cat ar putea costa dar cred ca ar fi o piata destul de larga pentru ele. Pune un anunt de licitatie pe Okazii, daca vrei sa scapi de ele.In Europa televizorul a aparut in anii '30 iar in Romania, in anii '60 din cate stiu. Asta inseamna 50 de ani, daca al tau are 30 de ani, este unul de serie si el. Da, valoreaza el ceva banuti, dar nu te gandi la zeci de mii de euro. Conteaza mult a cui a fost, daca a fost a lui Ceausescu, valoarea se ridica la puterea a 3-a.

| corolav a răspuns:

Publicaţia "Săteanca" ce apărea în 1964 nu era un ziar ci o revistă.
Nu ştiu ce importanţă are că e puţin îndoită.
Pe tine nu te interesează acea revistă ca exponat de muzeu ci, foarte pro babil, pentru acele tehnici de cusături, după care să înveţi şi tu a te preocupa cu astfel de îndeletniciri. Nu?
Vorba aia : " Ce are coada vacii cu ştampila primăriei?".

| corolav a răspuns:

Dacă e să vrei să-l vinzi nu are o va loare deosebită. Nu contează că e din 64.
Eu am cărţi, ziare şi reviste de prin anii 50 şi dacă aş vrea să le vînd nu cred că iau ceva pe ele.
Întotdeauna, în preţul unei mărfi trebuie luat în consideraţie şi valoarea de întrebuinţare.
Acea estimare cu 1.000 de roni e o nerozie.