| Pickups a întrebat:

Salut,
imi puteti spune cum ati invatat voi pentru subiectul III la romana, ce ati invatat?

4 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Am și eu de învățat tot anul ăsta, cel mai probabil voi face fișe la fiecare cu idei importante și tot felul de scheme laughing

| GabrieL98KiDD a răspuns:

In afara de romanele care le scrisai in celalalt post al tau mai sunt:
1.Proza
a)Basmul culttongueovestea lui Harap-Alb, de Ion Creanga
b)Povestirea:Hanul Ancutei, de Mihail Sadoveanu
2.Nuvela
a)Nuvela istorica:Alexandru
Lapusneanu, de Costache Negruzzi
b)Nuvela fantastica:La tiganci, de Mircea Eliade
c)Nuvela psihologica:Moara cu noroc, de Ioan Slavici
3. Dramaturgia
a)Comedia:O scrisoare pierduta de I.L. Caragiale
b)Drama:Aici nu stiu nici eu exact ce trebuie...
4. Poezia
a)Pasoptismul:Miezul iernii, de Vasile Alexandri
b)Luceafarul, Floare Albastra si Scrisoarea 1, de Mihai Eminescu
c)Simbolismultonguelumb,de George Bacovia
d)Traditionalismul:In gradina Ghetimani,de Vasile Voiculescu
Aci sosi pe vremuri,de Ion Pilat
e)Modernismul
Eu nu strivesc corola de minuni a lumi,de Lucian Blaga
Testament si Psalm, de Tudor Arghezi
Riga Crypto si lapona enigel, de Ion Barbu
f)Neomodernismul
Nichita Stanescu
Si pe langa asta mai sunt si junimea, dacia literara si la roman nu scrisai dincolo de baltag, vezi ca este si el...
Bafta!

| Scarbo a răspuns (pentru GabrieL98KiDD):

La profil mate-info mai trebuie invatata Junimea si Dacia Literara?

| Pickups explică (pentru Scarbo):

Cred ca nu sunt sanse foarte mari sa cada asa ceva, deci nu am sa ma axez prea mult pe ele.