| realorfantastik a întrebat:

kiss! Cum demonstrez ca un poligon e patrat,dreptunghi, romb? FUNDA + VOT!

Răspuns Câştigător
| Marzipany a răspuns:

La romb incerci sa demonstrezi ca toate dreptele sunt congruente, la patrat demonsrezi acelasi lucru, si ca exista un unghi de 90 grade, la dreptungi demonstrezi ca dreptele paralele sunt congruente si ca exista un unghi de 90 grade

5 răspunsuri:
| 69CarpeDiem a răspuns:

Trebuie sa DEMONSTREZI proprietatile.
Adica daca spui ca un patrat este si romb trebuie demonstrezi o proprietate.
Deci daca are laturile egale este si romb.

| Helen99 a răspuns:

Dem ca patratul este poligon regulat adica are toate unghiurile si laturile congruente. Cum dreptunghiul are unghiurile congruente =>poligon.La romb e invers.Are laturile congruente dar unghiurile 2 cate 2 =>poligon

| YoNuTzB98 a răspuns:

Pai fiecare are o proprietate...Trebuie sa demonstrezi ca au laturile egale happy

| Alex1234123 a răspuns:

Patrat: are un unghi drept (90 grade) si toate laturile egale

Dreptunghi: ca are un unghi drept si dreptele paralele sunt egale

Romb: ca diagonalele sunt perpendiculare sau ca laturile sunt egale

Bafta!

Răspuns utilizator avertizat