| someone011 a întrebat:

Se apropie vacanta de iarna...Toate bune, dar m-am gandit ca in trei saptamani pot devora cateva carti.Sunt indecisa in legatura cu ce as putea citi.Imi plac fantasy-urile dar si romanele filozofice, am 14 ani big grin. Voi ce-mi recomandati?
P. S:Raspunsul cel mai bun va fi recompensat cu traditionala funda.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| BlueStar12 a răspuns:

Fantasy happy m-ai nimerit big grin am cateva care implica vrajitori,magie sau alte chestii supranaturale(fantastice)
ia sa vedem:
Septimus Heap-e cu vrajitori
Tara Duncan-idem
Eragon-asta e cu dragoni
Narnia, Harry Potter, Stapanul Inelelor(deja se stie)
Eu sunt numarul patru-e si film dupa asta dar ma rog nu e acelasi lucru cu carte si in plus a aparut si volumul 2 dar nu stiu daca se incadreaza la fantasy sau sf(cred ca e un pic din ambele sau poate mai mult sf sar e interesanta)

9 răspunsuri:
| Shaddar a răspuns:

Seria "Dune" de Frank Herbert

| AlinaaAli a răspuns:

Incearca Jurnalul Satanei de Leonid Andreev
nu e ceea ce crezi, daca te iei dupa titlu, e super carteawinking

| NuDauFunda a răspuns (pentru BlueStar12):

Nu te prea pot ajuta, dat fiind ca nu sunt un cititor convins, dar pot spune ca ma bucur ca printre jde de miile de fete care intreaba ce cadouri sa ia sau cum sa-si faca parul de sarbatori, e si una care intreaba ce carti sa citeasca big grin

| NuDauFunda a răspuns (pentru BlueStar12):

Am postat aiurea. BlueStar - citisem mai demult despre Septimus Heap si mi s-a parut interesanta ideea cartilor, dar nu-mi mai aminteam cum se numeste. Multam ca mi-ai amintit tu titlulwinking

| Teufel a răspuns:

Mmmmm la vârsta ta eram nebun după Stăpânul Inelelor. Ai putea încerca Dorian Grey de Oscar Wilde sau Cronicile din Narnia - totusi cred că esti cam mare pentru Narnia. Jules Verne ar fi iar o optiune!

| someone011 explică (pentru Teufel):

Portretul lui dorian gray l-am citit, iar jules verne nu ma atrage, dar multumesc pentru raspuns oricum.

| someone011 explică (pentru AlinaaAli):

Multumesc,o sa ma interesez despre aceasta carte:*

| sCrEEn a răspuns:

Eu zic sa citesti JUL VERNE 5 saptamani in balon sau VINETU ii super daca vrei fantasy-urile

| AleeSsandraa a răspuns:

Iti recomad Fantasy-urile sunt excepitionale.
Uite cateva exemple:
-Harry Potter
- Jurnalele Vampirilor: Trezirea, Lupta, Furia, Reuniunea
- Juranelele Vampirilor: Intorcerea: Suflete-umbra, Caderea Noptii si Miez de Noapte
-Academia Vampirilor : Initierea, Atingerea U, brei, Juramant de Sange, Limitele Spiritului, Sacrificiu Final ---- este o serie foarte reusita si merita citita
- Twilight: Amurg, Noua Luna, Eclipsa, zori de zi
- Fortele Raului Absolut : Invocarea, Rafuiala, Revelatia
- Vampirii din Morganville- CAsa de Sticla, Balul Fetelor Moarte, Aleea Intunericului, Banchetul Nebunilor, etc
- Casa Noptii: Semnul, Tradarea, Aleasa, Infruntarea, Obsesia, Tentatia, Focul si Iertarea
- Stapanul inelelor
Uite si cateva seriale fantastic: Jurnalele Vampirilor, Circul Secret, Merlin, Mesaje de Dincolo, Fenomene Stranii, Supernatural...etc sunt multe si poti sa le vezi pe vplay
Funapuppy dog eyes big grin