| anonim_4396 a întrebat:

Stiat ca...:
Da Vinci a pictat-o pe Monalisa fara sprancene?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nici gene nu are!
Citeste mai multe aici, si afla de ce nu i-a pictat sprancenele.
http://www.telegraph.co.uk/......brows.html
Da Vinci spunea ca arta nu este niciodata terminata, doar abandonata.

| Ragnarøkr a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Tu ai citit articolul pe care l-ai postat?
Acolo scrie că Mona Lisa a fost pictată cu gene şi sprâncene, doar că acestea în timp au dispărut. (Erodare, restaurări ş.a)

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Ragnarøkr):

Nu se stie cu exactitate.

20 răspunsuri:
| PinkDea a răspuns:

Interesant thinking

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu a pictat-o fără sprâncene, erau doar nişte puşti puşi pe glume care au pensat tabloul.

| Ragnarøkr a răspuns (pentru Woodenpints91):

Glumă de faggot...

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Ragnarøkr):

Ce-i ăla un faggot?

| Ragnarøkr a răspuns (pentru Woodenpints91):

Întreabă faggotul...

| LolaLollita a răspuns:

Da stiam, de asemenea e pictata si fara gene.

| aumih16 a răspuns:

Stiu ca monalisa a fost pictata cu mustata si cioc de marcel duchamp care a vrut sa socheze facand acest lucru si nu a fost in regula deloc ce a facut da in fine practic si-a batut joc de leonardo da vinci si de pictura sa celebra sau una din ele care le-a pictat oricum sunt zvonuri ca acest marcel duchamp era homosexual nu se stie daca este adevarat dar da e posibil sa fi fost deschis homosexualitatii adica aici se include si lesbienele sau bisexualii asa ca a fost homosexual dar sunt doar zvonuri desigur nu este ceva cert concret si nu ar trebui sa ma mire deloc de ce unii pictori au fost homosexuali asa le-a placut lor sa fie in loc sa iubeasca femei iubeau barbati sau chiar ambele variante la urma urmei si astia erau tot oameni la urma urmei

| taken a răspuns:

Asa era moda atunci, femeile sa nu aiba sprancene.
http://www.ziare.com/......oto-822878

| DyNo a răspuns:

Da, stiam.
In acea perioada, parul pe fata la femei era considerat ceva... nu tocmai elegant, cum e acum cel de pe picioare.

Răspuns utilizator avertizat
| Antoniacopiluța a răspuns:

Sincer nu stiam.Dar poate asa era moda pe-atuncihappy

| TheSmith a răspuns:

Asa era la moda!

| para001 a răspuns:

Da, monalisa e vinci in varianta feminina (adica vinci e poponar)

| SAMM0603 a răspuns:

Chiar nu stiamlaughing Probabil nu mai avea culoriithinking

| Juiana a răspuns:

Poate ca erau obligate sa nu aiba sprancene sau sa faca cioc de ratalaughing.

| Ragnarøkr a răspuns:

Unii cred că a fost pictată cu sprâncene şi gene, alţii neagă băgând la înaintare teoria cu moda din Florenţa de pe atunci (cea cu sprâncenele rase, fruntea lată fiind simbol al frumuseţii).
Personal cred că a fost pictată cu sprâncene şi gene, există dovezi care demonstrează acest fapt devenit.

| yoana22 a răspuns:

Eh...soarta. Nu era buna pensetawinking

| Iftode_Denis_1998 a răspuns:

Stiai ca a durat peste 7 ani ca sa ii picteze gura Monalisei?