| Melody a întrebat:

Vreau sa merg la teatru dar nu am cu cine. Ca nu am cu cine am descoperit zilele trecute, cand i-am propus unei prietene sa ma insoteasca si m-a intrebat daca nu cumva am innebunit, cum sa mergem la teatru. Nebuna stiu ca nu sunt, nu mi se pare anormal sa preferi teatrul in locul discotecii, e o chestie ce tine de gusturi si nu doar de varsta(am 22 de ani). Prin urmare, ma voi duce singura desi ma voi simti mai mult decat stinghera. Pana acum lipsa timpului m-a impiedicat sa merg. Acum asta nu mai e o problema. Problema ar fi faptul ca locuiesc in afara Bucurestiului, si deci din pacate nu pot sa prind decat piesele programate mai devreme in zi, altfel risc sa pierd ultima masina spre casa. Ce-i mai invidiez pe bucuresteni...
Si totusi intrebarile raman. Reactia prietenei mele m-a cam pus pe ganduri. De ce oare teatrul nu e agreat de tineri? Mi-am gresit eu anturajul? Sau poate sunt vreun extraterestru? Voi mergeti la teatru?

Am scris in graba, nelamuriri mai sunt. Cel mai mult ma intereseaza sa aflu daca mai gusta teatrul si cei intre 18-25 ani. Asa...ca un studiu de caz, sau ca sa ma incurajez putin laughing sper sa nu deranjez pe nimeni.

O zi frumoasa tuturor!

4 răspunsuri:
| TheBlackAng3l a răspuns:

Teatrul a ineput sa fie foarte rar calcat de tineri, pentru ca este mult mai "fain" la discoteca, unde vezi una in fusta scurta, poate agati ceva si poate o si f**, dar asta pentru ca multi nu au fost in viata lor si nu stiu cum este la o piesa de teatru.
totusi nu inseamna ca tu ti-ai gresit anturajul sau ca are importanta daca prietenilor tai nu le place teatrul..am reusit sa fac un prieten sa mergem la cinema, care tot asa credea:ce naiba ma mergem la cinema. zici ca mergeam la spanzuratoare. daca ii ziceam sa mergem intr-un bordel imediat venea.dar in fine, apoi imi tot zicea; ba saptamana asta e Blade, etc..mergem la cinema? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, cred că tu ești cea normală, nu ei. Eu am cam trecut de 25 de ani, deci nu fac obiectul studiului de caz, dar vreau să-ți spun ceva. Eu și soțul meu mergem des la spectacole de teatru și de operă. Remarcăm mereu că majoritatea publicului e compusă din persoane mai avansate în vârstă, dar și că întotdeauna sunt și tineri. Mulți sunt singuratici, așa cum te simți și tu. Du-te la teatru și fă cunoștință cu fete și băieți care au aceleași gusturi ca tine.
P.S. Cunosc cazuri de tineri care au prins gustul teatrului mergând cu părinții. Când au crescut, nu s-au mai dus, fiindcă erau ținta ironiilor celorlalți... Nu renunța!

| Melody explică (pentru TheBlackAng3l):

Ai dreptate...din pacate tongue
Sunt si eu pe cale sa "corup" o prietena, care tot asa..nu stie ce pierde pentru ca nu a mai fost. Sper sa reusesc si mai ales sa-i placa. Poate devine si ea ca acel prieten al tau laughing

| Melody explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns, m-a ajutat happy Stiu ca nu sunt singura in situatia asta si ca e posibil sa imi fac prieteni noi acolo, ceea ce imi si doresc, dar inceputul e mai greu. O sa-ti urmez sfatul acum dar si in viitor, si nu o sa renunt. Pana una alta cred ca am convins o prietena sa ma insoteasca saptamana viitoare la o piesa, i-am cumparat si biletul laughing Cum sa stii daca iti place sau nu ceva, daca nu incerci?