| neamtzzu a întrebat:

Am bani pentru un Leon cupra, dar ma nelinisteste un lucru: Masina aia poate sa aiba motor 1.8-2.0 si 300 cp dar consumu cum e?

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Undeva la 8 - 9 % in afara
si 12-13 % in oras.

9 răspunsuri:
| Eclipse a răspuns:

Pai gandeste, daca are motor de 1.8 - 2.0 benzina poti sa te astepti la 10 litri in urban, si pe bune 300 de cai? Nu o sa inteleg ce va trebuie atata putere mai ales la noi in tara.

| 0rlando a răspuns:

Nu există Cupra cu motor de 1.8, doar un diesel de 1.9, un V6 de 2.8, iar restul au motoare doar de 2.0 și absolut nici un model nu ajunge la 300 de cai.
În afară de cel diesel care consumă 7%, cele pe benzină consumă între 11% și 14%. Deci mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consumurile date de producatori pentru motoarele sport, sunt facute in conditii optime, pentru a linisti publicul. Realitatea e mult peste baremul lor.
Eu la asa o masina, m-as astepta la un consum intre 18 si 25l/100km urban, tinand cont ca nu e o masina cu care sa stai in banda 1, sa te lasi depasit de taxiuri.
Daca vrei masina buna si consum scazut, te orientezi spre motorizarile diesel, sunt suficient de puternice si nu arunci banii pe combustibil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Are maxim 270cp, si ma intreb de ce te intereseaza consumul cand vrei si iti permiti un asemenea motor?

| Florian20405 a răspuns (pentru 0rlando):

Man Cupra nu exista cu motor de 1.8? Ma faci sa rad. Exista pe modelu 2001. 1.8 T 180, 230 cp.
Mai exista un 2.8 v6 si parca 270 cp daca nu ma insel cert e ca este aspirat.
2.0 TSI ajunge la 300 cp(am fost la cei de la seat si au zis ca in 2014 din august o sa se aduca si in Romania doar Leon Cupra 5 usi 280 si 300 cp).
http://www.autocar.co.uk/......mule-spied

| Florian20405 a răspuns:

Salut,adevarate masini, sunt foarte puternice.Dar de ce ai nevoie de o masina atat de puternica pentru Romania?
Ia-ti cupra dar 1.9 TDI 150 cp, cu un soft si ceva mici modificari ajungi usor la 200 cp si cu un consum mult mai mic fata de 300 cp.
Vei avea un consum urban 18% iar exterior in jur 13% mers normal(la consum).
Bafta!

| Florian20405 a răspuns (pentru Florian20405):

La benzina e consumu ala (la diesel este 10-11 oras, exterior 5-7%)

| 0rlando a răspuns (pentru Florian20405):

Omule, ce ai văzut acolo, este doar un prototip, deci nu mai există altul și da, am greșit, există două variante de Cupra R cu motor 1.8 care nu se mai fabrică, dar cel mai puternic are 225 de cai, la un consum de 13%.

| Florian20405 a răspuns (pentru 0rlando):

laughing Omulee am vorbit cu cei la seat, daca acest motor este in momentul de fata pe golf 7 gti, cei de la seat au promis ca in august vor aduce motorul de 300 cp stock(adica asa este scos din fabrica).
Ma bucur ca te-ai convins ca exista 1.8 laughing)