| Lubeniță38900 a întrebat:

Am dat asigurarea masinii la un băiat că sa și-o repare,eu acum am rămas fără asigurare, ce fac, trebuie să mă duc să-mi fac alta asigurare? Dau funda

Răspuns Câştigător
| ninuku a răspuns:

Nu trebuia sa-i dai asigurarea.

In aceste conditii, soferul vinovat de producerea accidentului este obligat sa-ti furnizeze urmatoarele informatii: numele, prenumele si adresa de resedinta a proprietarului autovehiculului, denumirea si sediul asiguratorului, precum si numarul si seria politei RCA, numarul de inmatriculare al autoturismului.

De regula, pagubitul primeste o copie dupa asigurarea RCA, unde sunt inscrise toate aceste informatii.

| Lubeniță38900 explică (pentru ninuku):

I-am dat copia, trebuie sa fac altă asigurare sau rămâne valabilă

| ninuku a răspuns (pentru Lubeniță38900):

Rsmane valabila doar ca o sa scada clasa de asigurare si la urmatoarea asigurare o sa platesti mai mult din cauza accidentului.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari, tu aucm platesti "premiumul" si nu mai ai asigurarea, deci i-ai facut unui un bine si tie cel ami mare rau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te a păcălit că ai rămas fără asigurare? Asigurarea e valabilă până când expiră

| Lubeniță38900 explică (pentru suntserios):

Salut,mă refer că i-am dat-o păgubitului, trebuie sa fac alta?

| suntserios a răspuns (pentru Lubeniță38900):

Nu i ai dat lui asigurarea ta. El doar va fi despăgubit. Atât tot. Tu ramai asigurat până la expirarea poliței oricâte accidente vei face

| eliancodrut a răspuns (pentru suntserios):

N-ai inteles intrebarea. Omul nu mai are polita de asigurare, deci nu mai are cu ce dovedi ca masina lui este asigurata.

| suntserios a răspuns (pentru eliancodrut):

Zi mi că nu a scris pe bune pe ai scris...

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să ai altă asigurare.

| KovacsB a răspuns:

Poti sa ceri o copie de la firma de asigurari, era suficient sa-i faca o fotografie, dar si pentru tine e valabila o fotografie. Politia se multumeste si cu o fotografie.Scoala de soferi ai facut-o la fara frecventa?

| adam7 a răspuns:

Faci misto?
Păi se dă copia asigurării și rămâne valabilă în continuare

| Lubeniță38900 explică (pentru adam7):

Deci rămâne valabilă? Copia i-am dat-o

| adam7 a răspuns (pentru Lubeniță38900):

Exact, rămâne valabilă doar ca anul posibil să plătești mai mult,

| Lubeniță38900 explică (pentru adam7):

Salut, pai și îi rămân informațiile mașinii păgubitului?

| adam7 a răspuns (pentru Lubeniță38900):

Da, e ceva normal.

| Lubeniță38900 explică (pentru adam7):

Și după ce își repară masina ii rămân? Poate face ceva cu ele?

| adam7 a răspuns (pentru Lubeniță38900):

Nimic,