| Alexandru3131 a întrebat:

Am o mare bataie de cap, si nu stiu cum si daca o pot scoate la capat: am cumpărat o masina de la cineva, si am primit fiscalul, insa nu am mai transcris niciodata mașina pe numele meu (eram mic si prost, si nu stiam prea multe despre proceduri).
Totul ok pana aici. Problema apare mai încolo: i-am dat apoi masina la taica-mi-a, care a folosit-o o perioada, iar apoi, cica, a dat-o la cineva laa fier vechi, insa care au venit acasa la el dupa ea, si fara sa ii dea NICIUN DOCUMENT care sa ateste distrugerea ulterioara a masinii (casarea).
Apoi a vrut sa o radieze, si el nu a putut, pentru ca nu e inmatriculata pe numele nostru, ci pe numele proprietarului anterior.
Am stabilit cu acea persoana sa ii trimit actele si placutele masinii, ca sa o radieze, iar apoi sa imi trimita înapoi dovada radierii, ca sa pot scoate masina de la impozit, de la primarie.
Azi am discut cu proprietarul masinii, si mi-a zis ca nu a reusit sa rezolve nimic (adica sa radieze masina), pentru ca nu i-am trimis si "certificatul de distrugere si/ sau procura de radiere".
Mai pot face ceva, in acest sens?
Sa zicem ca, de la acei care au casat masina, nu mai pot obtine niciun document.
Dar, ce pot face altceva? Nu pot "împinge" ceva la o firma care colectioneaza fier vechi, si sa imi dea (sanki) un document cum ca ei au casat masina, si, astfel, sa pot continua procedura catre radiere?

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Din câte știu eu, ca să radiezi mașina trebuie sa mergi la primărie, sa plătești impozitul după ea și sa ceri documentele necesare pentru a merge cu ele la registru auto sau cum se numește unde sa le depui cu talon, carte etc pentru radiere.Tu dacă ești trecut la primărie cum ca o deții trebuie sa te interesezi ce e de făcut sau dacă ai de făcut ceva mai amplu.
În cel mai rău caz dacă e de acord vechiul proprietar și e nevoie sa îți mai de-a o data fiscal după ce îți plătești taxele evident, sa o treci pe tine și pe urma sa o radiezi din circulație.
E complicat rau.Si eu am avut o situatie de rahat asemanatoare.

| Freya1 a răspuns:

Dar totuși verifica la rar (pe net) ca poate e radiata din oficiu dacă nu ai trecut-o pe tine de atâta timp.

| mi25 a răspuns:

Eu am patit ceva similar.
Am vandut masina fara sa intocmesc decat un act de mana ca i-am incredintat-o. Acela a dat cuiva masina si a facut-o praf intr-un accident si a predat-o la fier vechi. M-am dus la politie si am scos-o din circulatie. La primarie am dat o declaratie si am dovedit ca am unde sa o depozitez. In felul acesta am scos-o si din circulatie si de la impozit.
O problema mica a fost cu numaerele. Am declarat ca mi-au fost furate unde era depozitata. Le-am plati vreo 60 de lei.
De zece ani nu m-a mai intrebat nimeni nimic.

| mi25 a răspuns:

Iti cere dovada de proprietate pentru a nu o depozita pe spatiul public.

| Freya1 a răspuns (pentru mi25):

Asta știu ca am radiat 2 mașini.Dar eu stau la casa asa ca am dat 2 lei pentru o chitanta doar.
Eu cu familia mea am pățit sa cumpărăm o autoutilitara fără sa luam fiscalul pe loc ca era weekend.Iar când am sunat proprietarul pentru a ne da numărul de unde sa luam fiscalul cum ne-a promis au dat-o codita și ne-am și trezit cu înmatricularea suspendata.
Am avut ce cauta toți proprietarii pana sa ajungem la ultimul la care a fost înscrisă și care a dat fiscalul, si tot greu am reușit sa facem ceva.

| Alexandru3131 explică (pentru mi25):

Si trebuie sa fie neapărat proprietatea mea? De exemplu, daca tatal meu detine proprietatea, cum procedez in acest caz? Sau trebuie sa vina cu mine la primarie, sa declare faptul ca masina va fi depozitata pe proprietatea lui, chiar daca nu e inmatriculata pe el?

| Freya1 a răspuns (pentru Alexandru3131):

Da,poate sa spună ca e de acord sa o lași pe proprietatea lui.E o hârtie pe propria răspundere, nu e mare lucru.

| mi25 a răspuns (pentru Alexandru3131):

Dar nu tu trebuie sa ai proprietatea, ci proprietarul masinii.
Da, poate oricine sa declare ca ii permite sa depozitezi masina pe proprietatea lui.