| Lubeniță38900 a întrebat:

Am o nelămurire, când opresc mașina sa o asigur, frana de mana și treapta 1 sau treapta 1 și frâna de mână și de ce? Dau funda

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică in ce ordine de "bagi" sau ce...că nu e clar

| Lubeniță38900 explică (pentru sierra1):

Mai citește odată

| sierra1 a răspuns:

Aici păreai că ai priceput sau ai uitat că ai priceput?

https://www.tpu.ro/......apta-1-si/

| sierra1 a răspuns (pentru Lubeniță38900):

Ia mai citește tu că ai probleme și cu ințelegerea unui text și cu memoria

| and0ra a răspuns:

Eu trag frâna de mână, opresc motorul și o bag în treapta 1 happy Nu știu la ce te referi mai exact prin 'de ce' totuși. De ce în ordinea asta? Ca să răspund, fac asta pentru că personal mi se pare cea mai corectă ordine. Nu conduc de mult timp, dar eu așa am făcut dintotdeauna. Opresc într-o parcare, scot din viteză, trag frâna de mână, opresc motorul și apoi o bag în treapta 1.
Am intrat o dată într-o parcare, când aveam ore de condus mai pe la început, și am lăsat din neatenție de ambreiaj în timp ce eram în treapta 1, fără frâna de mână ridicată, și mi s-a scuturat mașina înainte de era să intru în stâlp laughing Never again de atunci. În treapta 1 se pune, din cum am învățat eu de la instructor, după ce oprești motorul. Deci asta înseamnă că frâna de mână ar trebui trasă înainte.

| ABrmA a răspuns:

Nu prea contează ordinea poți să o lași și doar in viteză poți să tragi și doar frana de mana și să o lași pe liber este strict alegerea ta nu vad sa afecteze in vre un mod

| Batmanel a răspuns:

Sa ii faci asigurare sau ce? Logic e frana de mana, daca o lasi pe treapta 1 pui presiune sa tina cutia de viteze masina si cand tragi frana de mana cam degeaba o mai tragi.