| JusTPauL a întrebat:

Am o problema cu o masina, acceleraz ma maxim dar nu trece de 20mii ture si a fost schimbat si filtrele si tot nimic.
Cine ma poate ajuta dau funda

Răspuns Câştigător
| rocco09 a răspuns:

Daca e de dupa 2000 si e volkswagen cel mai probail e debitmetru, sau mai are pe turbina o chestie pe unde mai ies vapori de ulei si e mereu murdara nu retin exact cum se cheama, e sigur una din doua

| JusTPauL explică (pentru rocco09):

2001 passat
Nici eu nu stiu, dar nu mai vrea sa se tureze chiar daca e aceleratia la maxim, abia urca la deal

| rocco09 a răspuns (pentru JusTPauL):

Sigur e una din doua daca s-a intamplat brusc e posibil sa fie chestia aia de pe turbina costa undeva la 70E sau daca in timp a inceput sa piarda din putere e debitmetru

| JusTPauL explică (pentru rocco09):

Thx youhappy
debitmetru era de vina, acum si cu filtrele schimbate trage mai tare ca inaintebig grin mersi fain

13 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pot fi multe cauze dar cel mai probabil ambreajul, sau o alta problema ar putea fi senzorul de turatie!

Răspuns utilizator avertizat
| FurtunaDiesel a răspuns (pentru claudiu2386):

Depinde de masina. De exemplu la Land Cruiser, atunci cand moare ambreajul senzorul citeste turatia in sarcina, la seria 5 si Matiz ca sa iti spun ce am si ce stiu sigur, citeste turatia motorului, si atunci afiseaza turele reale, nu cele din sarcina, adica nu turatia relativa, depinde unde este montat pe fiecare masina senzorul de turatie!

| JusTPauL explică (pentru FurtunaDiesel):

Debitmetru era problema, nu mai functiona cum trebuia, abia urca la 2000-2500 ture, pana intrat turbo, la deal era problema pana intra turbo mai k se oprea.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru JusTPauL):

Oke!

Răspuns utilizator avertizat
| piTiCcu a răspuns:

Mai bine te-ai duce cu masina, la un service auto.Parerea mea.

Bafta!

| Dumi_Victor_1980 a răspuns:

Blog interesant cu sfaturi si remedii piese auto http://pieseautoturisme.blogspot.ro/

| GabiCh a răspuns:

Deci iti arata 2000 de ture? Masina e turata foarte tare cand apesi acceleratia la podea, sau e turata cam de 2000 de ture? Daca e turata mai mult posibil sa nu functioneze foarte bine pistoanele, iar daca e cam de 2000 de ture e defect turometrul. Sper ca am ajutat.(in orice caz du-te la service, daca marca masinii e VW du-te la service VW depinde ce marca e.cei de acolo stiu cel mai bine)